برنامه رژیم لاغری برای افراد گوناگون مختلف است وشما نمی توانید از برنامه رژیم لاغری دیگران استفاده کنید درانتخاب برنامه غذایی خود دقت کنید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. در اینجا به برخی از نکات درباره برنامه رژیم لاغری اشاره شده است.

برنامه رژیم لاغری باید رژیمی متعادل باشد

برنامه رژیم  متعادل به این معناست که علاوه برمناسب بودن میزان کالری، درصد مواد غذایی مختلف نیزدرحد معقول باشد. به عنوان مثال برخی رژیم‌ها هستند که کربوهیدرات را به طور کامل قطع می‌کنند. یا رژیمی مانند رژیم اتکینز که سرشار ازپروتئین است. باید توجه داشت که این رژیم‌ها فقط در شرایط خاص توسط متخصص‌ها توصیه می‌شوند و به طور کلی برای نتیجه گیری مطلوب و پایدار مناسب نیستند.

اتفاقاً درمطالعات اخیر دانشمندان مشاهده شد که اصل اول برنامه رژیم‌ غذایی کاهش وزن یا همان کمتر بودن میزان کالری است و حذف مواد غذایی خاص (مانند چربی‌ها یا کربوهیدرات) هیچ کمک ویژه‌ای به لاغری شما نخواهد کرد و معجزه آسا نیست.

رژیم غذایی شما باید از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها وچربی‌های سالم تشکیل شده باشد اما درصد هر کدام متفاوت و بسیار مهم است که تشخیص آن به عهدهٔ متخصص تغذیه است.به عنوان مثال در برخی مواقع ممکن است رژیمی شامل ۵۰% کربوهیدرات، ۳۰% پروتئین و ۲۰% چربی باشد و برای شخص دیگر ۶۰% کربوهیدرات، ۲۵% پروتئین و ۱۵% چربی باشد.

 

 

برنامه رژیم لاغری سرشار از مواد غذایی مفید باشد

مواردی که برای رژیم غذایی لاغری صحبت شد (میزان کالری و گروه‌های مختلف مواد غذایی) باید تشکیل شده از مواد غذایی مفید باشند. به عنوان مثال کربوهیدرات مصرفی شما باید از موادی با شاخص قند خون پایین باشد و از قندهای ساده تشکیل نشده باشد.

بلکه از غلات کامل، میوه و… تأمین شود. همچنین رژیم شما سرشار از فیبر و سبزیجات باشد و سهم چربی‌های رژیم غذایی لاغری شما از چربی‌های مفیدی مانند روغن زیتون و یا ماهی سالمون تشکیل شود. البته متخصص تغذیه شما قطعاً این موارد را در رژیم غذایی شما لحاظ خواهد کرد.

در برنامه رژیم لاغری وعده ها به تعداد و میزان مناسب باشند

مواردی که ذکر شد باید در وعده‌های غذایی به صورت مناسب تقسیم شوند. رژیم غذایی شما باید حداقل ۳ وعده اصلی و ۲ میان وعده داشته باشد. در صورت حذف وعده‌ها سوخت و ساز بدن شما پایین آمده و چربی سوزی کند می‌شود. همچنین احساس گرسنگی در شما افزایش یافته و به پرخوری روی می‌آورید.

پیشنهاد مطالعه
یک خبر خوب با رژیم کتو و باروری

برنامه رژیم لاغری و لاغری هدفمند

از موارد دیگری که در برنامه رژیم لاغری بایدبه آن دقت کنیم این است که برای لاغری خودتان اهداف واقع‌بینانه تعیین کنید؛ همانطور که قبلا هم گفتیم، لاغری شما صبر و حوصله می‌خواهد؛ پس پیام‌های تبلیغاتی و رژیم‌های نامناسب را رها کنید. ورژیم لاغری درست داشته باشید.

 

صبور باشید

در برنامه رژیم لاغری باید صبر کرده و اهداف لاغری خود را مشخص کنید؛ مثلا ممکن است با خودتان بگویید که به نظر می‌رسد دو سه کیلو وزن کم کردن در ماه برای من یک هدف بسیار ساده و عملی باشد اما بهتر است بدانید که همین هم نیاز به صبوری دارد؛ پس قبل از تعیین هدف نهایی برای خود،خوب فکر کنید.

چه کسانی نباید رژیم لاغری بگیرند؟

همان گونه که می‌دانید، ژنتیک، عوامل محیطی و بسیاری از بیماری ها مثل دیابت و حتی استرس باعث چاقی می‌شوند؛ با این وجود رژیم لاغری برای همه افراد مناسب نیست در اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است.

-زنان حامله و شیرده

-افراد با اختلال حاد روانی نظیر افسردگی شدید

-افراد معتاد

-افراد با سابقه کم‌خوری عصبی یا پرخوری عصبی

مصرف گوشت قرمزدر برنامه رژیم لاغری

برعکس ماهی که خواص بسیار زیادی برای بدن دارد و به مبارزه با انواع سرطان ها در بدن می پردازد، گوشت قرمز های فرآوری شده در قالب سوسیس و کالباس که امروزه بسیاری ازمردم آن ها را به عنوان غذاهای فست فودی میشناسند و مصرف بالایی نیز دارند، درایجاد انواع سزطان  در بدن و مشکلات قلبی عروقی و افزایش احتمال سکته، نقشی ویژه دارند. لذا در رژیم لاغری بایستی از مصرف گوشت قرمز فرآوری شده در قالب سوسیس و کالباس بطور جدی خودداری کرد.

 

برنامه رژیم لاغری نباید شما را محدود کند

بهترین رژیم غذایی آن نوعی است که شما اصلا فکر نکنید در حال رژیم هستید. اینکه شما فکر کنید در حال رژیم هستید می تواند نوعی وسواس به غذا، افزایش اشتها و حتی سرخوردگی به دنبال داشته باشد. دنبال برنامه ای باشید که شما را نسبت به عادت های بدی که نمی گذارند برنامه ای سلامت و مغذی داشته باشید، آگاه کند. اگر هنگام غذا خوردن، تلویزیون تماشا می کنید یا عادت به تمیز کردن بشقاب بچه ها دارید سعی کنید از آن ها دوری کنید.

پیشنهاد مطالعه
کارشناس تغذیه

دربرنامه رژیم لاغری زمان غذا خوردن خود را مشخص کنید

پیروی کردن از یک رژیم غذایی مناسب نیازمند رعایت اصول زیادی است؛ از انتخاب نوع غذا گرفته تا زمان خوردن آن؛ مثلا از خوردن شام بعد از ساعت ۸ خودداری کنید و قبل از خوابیدن حتما فعالیت فیزیکی داشته باشید. خوردن میان وعده های خود را سازماندهی کنید. بیشترین افزایش وزن به دلیل میان‌ وعده هایی است که استفاده می‌کنید.

یکی دیگر از ترفند هایی که به لاغری شما کمک می‌کند، آرام غذا خوردن و جویدن لقمه‌ ها است؛ پس روی وعده غذایی خودتان تمرکز و تسلط داشته باشید.

مصرف میوه در برنامه رژیم لاغری

سیب حاوی پکتین می‌باشد، ماده‌ای که به طور طبیعی هضم را کند می‌کند و به احساس سیری منجر می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که خوردن یک سیب کامل با وعده غذایی (در مقایسه با آب سیب یا سس سیب) یک سرکوب کننده طبیعی برای اشتها است که به شما کمک می‌کند بدون احساس محرومیت از غذا، کالری کلی کمتری مصرف کنید.

استفاده از سیب خرد شده در سالاد و یا غذای سرخ شده و یا مخلوط کردن آن‌ها با پای برگر مانند کوچک برای اضافه کردن رطوبت، دلخواه خواهد بود. سیب همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین C و فیبر است. فقط مطمئن شوید که پوست آن را بخورید، که شامل بسیاری از مزایای تغذیه ای این میوه می‌باشد.

موز

اگرچه موز به خاطر داشتن پتاسیم بیشتر شناخته شده است، یک منبع عالی از نشاسته مقاوم نیز می‌باشد، نوعی نشاسته که برای کاهش وزن مهم است. بدن شما به آرامی نشاسته مقاوم را هضم می‌کند و به شما کمک می‌کند تا به مدت طولانی احساس سیری داشته باشید.

در حالی که به طور همزمان باعث ترغیب کبد به حالت چربی سوزی می‌شود. و نیاز نیست که صبر کنید تا به طور کامل رسیده باشد، وقتی موز هنوز کمی سبز است، در واقع حاوی مقدار بیشتری از این ترکیبات کالری سوز می‌باشد. حتی دلایل بیشتری وجود دارد که این میوه را به سبد خرید خود اضافه کنید.

نظرات و پیشنهادات و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها و نظرات برای ما ارسال نمایید.

خانم مریم سبکتکین

کارشناس ارشد تغذیه

رژیم درمانی اصفهان

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.
تماس با ما