بهترین رژیم لاغری

بهترین رژیم لاغری باید انعطاف پذیر باشد یعنی گروه غذایی خاصی را حذف نکند و یا اندازه ی وعده های غذایی را به شکل غیر منطقی کاهش ندهد.

همیشه به یاد داشته باشید رژیم غذایی افراد دیگر هرگز با شما یکی نیست . هر شخصی بنا به ویژگی های بدن خود رژیم غذایی خاص خود را دارد.

 

 

اگر قصد لاغری هم ندارید باید توجه داشته باشید که داشتن رژیم غذایی صرفا برای لاغری نیست . شما هر روز باید با خوردن غذاهای مناسب و سالم بدن خود را در برابر انواع بیماری ها و مشکلات مقاوم کنید و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید .

 

بهترین رژیم لاغری و مکمل های رژیمی

انواع مختلف مکمل ها برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند وجود دارد که ادعا می شود این مکمل ها می توانند چربی ها را بسوزانند، متابولیسم را بالا ببرند یا جلوی اشتهای شما را بگیرند. قبل از مصرف مواد تشکیل دهنده، اطلاعات و دستورالعمل استفاده از این محصولات باید به دقت موردتوجه قرار بگیرند.

زیرابرخی مکمل ها فقط وقتی نتیجه می دهند که با ورزش و کنترل کالری دریافتی همراه باشند. اغلب در مورد این مکمل ها  افراط می شود و متاسفانه برخی افراد به اشتباه این ادعاهای نادرست را باور می کنند درحالی که هیچ راه معجزه آسایی برای کاهش وزن وجود ندارد و در کنار این مکمل ها باید دریافت کالری را کم و فعالیت بدنی را بیشتر کنید.

 

بهترین رژیم لاغری  با رژیم گیاهخواری

رژیم غذایی گیاهخواری برای اولین بار توسط یک گروه از افراد گیاهخوار به وجود آمد. این افراد تصمیم گرفته بودند که گوشت ،لبنیات، تخم مرغ و یا هر گونه محصولات دیگر که مرتبط با حیوانات هستند را مصرف نکنند.رژیم غذایی وگان در تلاش برای حذف مصرف تمام اشکال غذاهایی که منبع حیوانی دارند در زندگی به دلایل اخلاقی، زیست محیطی و یا سلامت است.

اما همان گونه که می دانید این رژیم ها نیز ممکن است مشکلاتی را برای فرد به دنبال داشته باشد و فرد دربرخی مواقع دچار کمبود مواد معدنی وویتامین ها شود.

 

بهترین رژیم غذایی با رژیم  کم چربی

یک رژیم غذایی کم چربی،  مصرف چربی‌ها را به زیر ۱۰ درصد از کل کالری مصرف شده در طول روز محدود می‌کند. به طور کلی، در اینگونه رژیم های غذایی کم چربی، حدودا ۳۰ درصد از کالری‌های مصرف شده به شکل چربی خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه
رژیم غذایی خام خواری

متاسفانه نتیجه بسیاری از مطالعات علمی نشان داده است که این رژیم غذایی در دراز مدت بر کاهش وزن اثر خاصی ندارد. طرفداران این رژیم غذایی ادعا می‌کنند که رژیم‌های غذایی سنتی و کم چرب به اندازه کافی کم چرب نیستند و میزان این چربی باید به کمتر از ۱۰ درصد کل کالری مصرفی در طول روز برسد، تا بدن سالم باشد و وزن اضافی خود را از دست بدهد.

شما در بهترین رژیم غذایی کم چربی، در طول روز تنها به میزان ده درصد یا حتی کمتر، چربی مصرف می‌کنید. این رژیم غذایی که عمدتاً مبتنی بر سبزیجات است، مصرف محصولات حیوانی را نیز برای شما محدود می‌کند. به همین دلیل، میزان کربوهیدرات به طور کلی بسیار بالا ۸۰ درصد از کل کالری مصرفی  و میزان پروتئین آن بسیار کم ده  درصد از کل کالری مصرفی است.این رژیم غذایی ثابت کرده است که برای از دست دادن وزن، به خصوص در افراد چاق بسیار موثر است.

 

توصیه های مهم رژیم لاغری

-حتما رژیم غذایی خود را زیر نظر یک متخصص تغذیه خوب شروع کنید، تا جلوی عوارض احتمالی کاهش وزن مانند ریزش مو، از دست دادن عضلات و… گرفته شود.

-توجه داشته باشید که داشتن خواب کافی احساس راحتی و سیری را برای شما به دنبال دارد همچنین می تواند به شما کمک کند  در برابر خوردن تنقلات غیر ضروری باشد.

 

علاوه بر این، زمانی که بدن شما کمبود خواب دارد هورمون محرک اشتها بیشتری تولید می کند از طرفی هورمون لپتین هورمونی که در زمان سیر شدنتان، خبر سیری را به مغز شما می‌دهدرا کاهش خواهد داد.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که اگر مدت زمان کاهش وزن شما بیشتر شد نباید نا امید شوید. وزن از دست دادن زمان می‌برد. توصیه بیشتر متخصصین تغذیه در این رابطه این است که هر فرد در حدود نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن در هفته داشته باشد واین مقدار  را به عنوان هدف اصلی خود در نظر بگیرید.

پیشنهاد مطالعه
بهترین پنیر رژیمی کدام است ؟

اگر انتظار کاهش وزن سریع داشته باشید زمانی که با سرعت کافی وزن کم نکنید خیلی زود دلسرد و تسلیم خواهید شد. به یاد داشته باشید زمانیکه تنها ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن خود را کم می‌کنید، شروع به حس کردن فواید سلامتی خواهید کرد.

نکته دیگر این است که فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید چراکه کمک به هضم، جلوگیری از یبوست و کاهش کلسترول خون می‌کند. خانم ها باید در حدود ۲۵ گرم فیبر را روزانه دریافت کنند وآقایان در حدود ۳۸ گرم نیاز خواهند داشت منابع خوب فیبر عبارتند از جو دوسر، لوبیاها، غلات کامل و انواع میوه‌ها و سبزیجات

 

نکاتی  در مورد بهترین رژیم لاغری

 

با توجه به  مواردی که در مورد  بهترین رژیم لاغری در بالا اشاره شد  بهتر است رژیمی برای لاغری و تناسب اندام خود اتخاذ کنید که شامل همه انواع مواد غذایی از قبیل سبزیجات، میوه جات، دانه ها، غلات، انواع پروتئین ها و ویتامین ها باشد. اما به مقدار مصرف خود توجه کنید.

 

توجه داشته باشید که مصرف همه انواع مواد غذایی برای سلامت شما لازم است و شما باید طی برنامه غذایی روزانه خود از همه انواع مواد غذایی استفاده کنید. اما همیشه سعی کنید که به مقدار کافی از این مواد غذایی استفاده کنید و از برای کاهش وزن باید مجموعه ای از کار ها را پیش گرفت.

در آخر باید گفت که برای کاهش وزن تغذیه ی خود را سر و سامان بدهید و به فکر ورزش هم باشید. همان طور که گفتیم، برای لاغری سریع، رژیم لاغری سریع بسیار کم کالری می تواند انتخاب خوبی باشد. اما حتما قبل از شروع این برنامه غذایی، مطمئن شوید و شرایط را با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

نظرات و پیشنهادات و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها و نظرات برای ما ارسال نمایید.

خانم مریم سبکتکین

کارشناس ارشد تغذیه

رژیم درمانی اصفهان

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.
تماس با ما