تنظیم رژیم غذایی افراد چاق و یا لاغر، بیماران قلبی عروقی، بیماران گوارشی شامل زخم معده ، کبد چرب ، IBS , IBD، بیماران دیابتی، بیماران کلیوی ( بیماریهای حاد و مزمن کلیوی) و بیماران دیالیزی، کودکان و نوجوانان دارای کاهش وزن و اضافه وزن

۴گام ساده و خلاصه در تنظیم برنامه های غذایی وجود دارد که شما حتما باید بدانید تا به اشتباهاتی که در برنامه غذایی خود داشته اید پی ببرید…

اولین و مهم ترین گام شناخت گروه های غذایی است که در جدول ۱ به آن پرداخته شد. شناخت گروه های مواد غذایی که به ما این کمک را می کند که بدانیم چه گروهی سرشار از چه موادی است و چه گروه های غذایی فقیر از چه مواد مغذی ای است. به طور مثال فردی نمی تواند بگوید “من فقط لبنیات مصرف می کنم!!! برای صبح شیر، ناهار ماست و شب هم پنیر می خورم”. زیرا همانطور که دیدیم، گروه غذایی لبنیات با اینکه سرشار از پروتئین، کلسیم، ریبوفلاوین و روی است اما از نظر آهن، ویتامین C، و ویتامین D فقیر هستند و انتخاب این گروه غذایی برای همه وعده های یک فرد می تواند بسیار خطرآفرین باشد.

دومین گام تنوع در مصرف مواد غذایی است. اگر به مثال قبل بر گردیم به خوبی درک می کنیم که گروه غذایی لبنیات می تواند برای یک وعده مفید باشد، وعده های غذایی دیگر از دیگر گروه های غذایی می تواند تمام مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کند. بنابراین در تنوع مواد غذایی باید از همه گروه های غذایی استفاده کرد تا اگر یک گروه غذایی در یک ویتامین یا مواد مغذی دارای کمبود می باشد، یک گروه غذایی دیگر آنرا تامین کند و بالعکس.

سومین گام تعادل در مصرف مواد غذایی است. هیچ غذایی خوب یا بد نیست، بلکه این نحوه مصرف ما است که اینطور جلوه می دهد. از قدیم هم بزرگتر ها می گفتند که خوردن غذای بیش از حد در بدن سم تولید می کند. برعکس نخوردن یا کم خوردن یک غذا موجب اختلال در رسیدن مواد مغذی و در نتیجه انرژی خواهد شد. مقدار مورد نیاز روزانه هر یک از گروه های غذایی در جدول ۱ آمده است.

چهارمین گام رعایت تعادل انرژی در مصرف مواد غذایی است. یعنی مقدار انرژی ای که یک غذا به ما می دهد را تقریبی بشناسیم، مقدار انرژی که یک فعالیت از ما می گیرد هم بشناسیم و سعی کنیم آنها را معتدل کنیم. به طور مثال اگر فعالیت های ما از صبح تا ظهر ۳۰۰ کیلو کالری انرژی از ما می گیرد ما باید وعده صبحانه خود را در حد ۳۰۰ کیلوکالری انرژی صرف کنیم، خوردن بیشتر موجب اضافه وزن و خوردن کمتر موجب کمتر شدن وزن می شود.تعادل انرژی در برنامه غذایی در ادامه به تفصیل بحث خواهد شد.


تماس با کلینیک تغذیه خانم مریم سبکتکین

 

ارسال دیدگاه

رژیم آنلاین منحصر به فرد به همراه پشتیبانی از طریق واتساپ
اجرا شده توسط: همیار وردپرس