پاکسازی کبد از طریق تغذیه

چطور از طریق تغذیه می‌توانید کنترل سلامتی و پاکسازی کبد تان را در دست بگیرید ؟با ما همراه باشید تا نکاتی برای پاکسازی کبد را برای شما بیان کنیم : 

جای چربی را با سبزیجات عوض کنید . 

اگر به دنبال یک تغذیه مطلوب برای سلامت و پاکسازی کبد خود هستید اولین توصیه این است که تا می‌توانید به جای چربی‌های مضر و یا غذاهای پرکالری و پرچربی، از سبزیجات استفاده کنید.

استفاده از سبزیجات با برگ‌های سبز مثل اسفناج شما را در داشتن تغذیه مناسب برای سلامت کبد دو گام جلو می‌اندازد. سبزیجات با برگ سبز، می‌تواند مواد شیمیایی، فلزات سنگین و مضر موجود در بدن، حشره‌کش‌ها و… را خنثی کرده و کمک حال کبد باشد.

باید بگوییم استفاده از سبزیجات به جای غذاهای پرچرب و پرکالری به خودی خود خوب و مفید است اما اگر بتوانید اختصاصا خانواده کلم خصوصا کلم بروکلی را به طور ویژه مصرف کنید نتیجه کارتان فوق العاده خواهد بود. البته این موضوع سلیقه شخصی ما نیست و تحقیقات علمی نشان می‌دهد کلم بروکلی می‌تواند در برابر بیماری کبد چرب غیرالکلی از بدن مراقبت کند.

مواد غذایی مفید برای پیشگیری و درمان بیماری‌های کبدیمیوه‌هایی برای سلامت کبد

در لیست میوه‌های تقویت‌کننده سلامت کبد، از سیب، گریپ فروت، بلوبری، توت فرنگی، مرکبات، هویج، لیموترش و… به چشم می‌خورد. کافیست در مصرف میوه‌ها کمی دقت بیشتری به خرج داده و میوه‌هایی که دوست کبد هستند را انتخاب کنید تا رژیم غذایی برای سلامت کبد خود را تکمیل کنید.

قهوه

نوشیدنی مفید برای سلامت کبد

یک خبر خوب این است که اگر شیفته قهوه هستید و بدون فنجان قهوه، زندگی برایتان مزه‌ای ندارد باید بگوییم کبدتان از این موضوع خوشحال خواهد بود چرا که کمک بزرگی به سلامت او می‌کنید.

شاید تحقیقات و نتایج ضد و نقیضی درباره نوشیدن قهوه و خواص آن وجود داشته باشد که برخی از آن‌ها شما را به نوشیدن آن تشویق و برخی دیگر منع می‌کنند. اما درباره سلامت کبد با استفاده از نوشیدن قهوه باید بگوییم که تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن ۲تا ۳ فنجان قهوه می‌تواند تاثیر مهمی بر سلامت کبد داشته و آسیب‌ها را از این عضو حیاتی بدن دور کند.

خبر خوشحال کننده-تر اینکه همچنان که از نوشیدن فنجان قهوه خود لذت می‌برید، حتی سرطان کبد را هم از خود دور می‌کنید چرا که محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن قهوه می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.


بیشتر بخوانید : مواد غذایی موثر در درمان کبد چرب


غذاهای برای پیشگیری از آسیب‌های کبد

بدنتان را سرشار از فیبر کنید تا بتوانید با بیماری‌ها یا آسیب‌های کبدی مبارزه کنید. بله، فیبر می‌تواند از کبد شما محافظت کند. از جمله غذاهای پرفیبر که برای سلامتی کبد سفارش شده، جودوسر است که تحقیقات نشان می‌دهد می تواند به عنوان غذایی برای پیشگیری از اختلالات کبدی به کار رود. برنج و غلات را هم به فهرست غذاهای پرفیبر برای داشتن کبد سالم اضافه کنید.

آجیل
آجیل

خوش خوراک‌هایی که دوست کبد هستند

بهتر است به جای چیپس و پفک و میان وعده‌های بی‌خاصیت و پرضرر، به فکر تغذیه با آجیل‌ها و مغزدانه‌ها باشید. چرا؟ چون کبدتان به آن‌ها نیاز دارد. بادام، میان ظرف آجیل، نقش پادشاه ضد اختلالات کبدی را ایفا می‌کند.

البته گردو هم چیزی از بادام کم ندارد و با داشتن مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌ها، اسیدهای چرب امگا۳، گلوتاتیون و… به دفع آمونیک کمک کرده، کبد را پاکسازی کرده و سلامت آن را تضمین می‌کند.

نسخه‌ای برای صبح

اگر در میان طب سنتی به دنبال غذاهایی برای سلامتی کبدتان جستجو می‌کنید و از جمله کسانی هستید که به طور جدی طب سنتی را برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها مهم می‌دانند، تاثیر معجزه آسای خاکشیر برای پاکسازی کبد را از یاد نبرید.

طب سنتی معتقد است که نوشیدن خاکشیر می‌تواند به سلامت کبد کمک کند. برای این منظور توصیه می‌شود ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر را در ۲ لیوان آب بجوشانید و صبح‌ها به صورت ناشتا میل کنید. البته به یاد داشته باشید بعد از نوشیدن خاکشیر برای پاکسازی کبد، تا نیم‌ساعت بعد چیزی نخورید.


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک ۲۴

پیشنهاد مطالعه
۶ ماده غذایی مناسب برای فصل زمستان