تغذیه و سلامت بیماران خاص در زمان ویروس کرونا 

در این زمان شیوع ویروس خطرناک کووید ۱۹ بیماران خاص نظیر افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی ، دیابت، فشار خون بالا ، بیماری های نقص سیستم ایمنی و … به جهت حساس بودن و آسیب پذیری که دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند بنابراین این افراد اصول بهداشت فردی را با جدیت باید دنبال کنند. سالمندان و زنان باردار از لحاظ تغذیه آسیب پذیر هستند و بسیار مهم است که در برنامه غذایی روزانه شان تنوع و تعادل رعایت شود و از همه گروه‌های غذایی اصلی در برنامه غذایی روزانه آن‌ها مانند سبزی ها، میوه ها، منابع پروتئینی، حبوبات، تخم مرغ، شیر، لبنیات و نان و غلات سبوس دار استفاده شود.

افراد سالمند باید همان مکمل‌های ماهیانه ویتامین D و مادران باردار هم مکمل‌هایی که به صورت روتین برای آن‌ها تجویز و توصیه شده از جمله آهن، اسید فولیک، مولتی ویتامین که حاوی ید است و مصرف روزانه ویتامین دی تا انتهای بارداری   مصرف کنند.

رژیم آنلاین - رژیم انلاین ویروس کووید 19

مطالعات جدید نشان داده اند شیوع بیماری کرونا در افراد دارای اضافه وزن و چاقی بیشتر بوده است و چاقی در تضعیف سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار است و این افراد نیاز به مراقبت بیشتری خواهند داشت.

همچنین در این شرایط بحرانی و حساس که بسیار مهم است مردم در خانه بمانند، طبعا برای اینکه دچار اضافه وزن و چاقی هم نشوند ضمن رعایت سبک زندگی سالم و تعادل و تنوعی که در برنامه غذایی روزانه باید داشته باشند بهتر است در خانه تحرک و فعالیت بدنی خود را بیشتر کنند. انجام فعایت ورزشی مرتب ۳ تا ۵ بار در هفته و به مدت ۴۵ دقیقه سبب فعال شدن سلول های ایمنی در بدن می شود. مطالعات نشان داده اند که انجام ورزش های هوازی مدت بستری بودن در خانه به علت بیماری را در زنان به نصف کاهش داده است.

استرس و  خوابیدن کمتر از ۷ ساعت در روز نیز شانس ابتلا به عفونت ها را در بدن به دو برابر افزایش می دهد. به همین دلیل در این ایام شیوع بیماری کرونا  افراد ضمن رفع عوامل استرس زای محیطی بایستی از خواب کافی برخوردار باشند.


مطالب پیشنهادی: 

تغذیه و میزان وعده های غذایی در زمان کرونا ویروس چگونه باید باشد ؟

نقش تغذیه در سیستم ایمنی بدن

در زمان شیوع ویروس کرونا تقویت سیستم ایمنی با مواد غذایی به چه صورت است ؟

پیشنهاد مطالعه
روش های تقویت اراده در رژیم لاغری که نمیدانید!