نکات مهم در تغذیه فصل گرما |

 برای بهبود تغذیه در فصل گرما

 در فضای خنک غذا بخورید

هنگامی که وقت خوردن غذا می رسد، محیط اطراف را خنک کنید یا در فضای خنک غذا بخورید. غذا خوردن زیر آفتاب در هوای گرم اصلاً مناسب نیست. حتماً جای سایه و خنک را انتخاب کنید. غذاها هم نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. نور مستقیم آفتاب مواد حیاتی غذاها مثل ویتامین ها را از بین می برد که به خصوص در مورد میوه ها و آب میوه ها بیشتر صدق می کند. تغذیه در فصل گرما

تغذیه در فصل گرما

از این مواد غذایی کمتر بخورید

در هنگامی که درجه حرارت هوا از ۲۰ درجه سانتی گراد رو به فزونی گذاشت، باید مصرف غذاهایی مثل گوشت پرچرب، ماهی های چرب، تخم مرغ، آجیل و انواع مغزها و دانه ها کاهش یابد. این بدان معنا نیست که مصرف مواد غذایی ذکر شده را کلاً قطع کنیم. جالب است بدانید که اتفاقاً این غذاها در بدن یک نوع احساس رضایت ایجاد می نمایند. مصرف این غذاها به مقدار کم باعث می شود از پرخوری، ریزه خواری و خوردن اسنک ها و میان وعده های ناسالم جلوگیری شود.
غذاهای سبک و کم حجم بخورید
در گرم ترین حالت های هوای تابستان حتماً به غذاهای سبک تر و کم حجم تر توجه کنید و آن ها را مصرف نمایید.
سعی کنید به طرق مختلف مقدار زیادی مایعات وارد بدن خود کنید. این موضوع می تواند از طریق مصرف سوپ سبزی ها، انواع نوشیدنی های گیاهی مثل چای سبز، عرقیات گیاهی و غیره تأمین شود.

همراه غذاهای سرخ کرده و گریل شده میوه و سبزی بخورید

با بالا رفتن درجه حرارت هوا به بالاتر از ۲۰ درجه سانتی گراد، غذای اصلی مصرفی نباید غذاهای داغ و گرم باشد. غذاهای گرم عمدتاً متعلق به بهار، پاییز و زمستان هستند. حتماً متوجه شده اید که غذاهای سرخ کرده و غوطه ور در روغن و چربی و حتی تا حدودی غذاهای گریل شده به سیستم هضم انسان آسیب می زنند.
مایعات بسیار سرد به دستگاه های مختلف بدن آسیب وارد می کنند و به خصوص کار طبیعی کبد و معده را دچار اختلال کرده و گاهی در مسیر گوارش انسداد ایجاد می نمایند
روش گریل کردن غذا، آب غذاها را خشک می کند و لذا غذاهای پخته شده به این شیوه خشک تر می باشند. اگر در تابستان خواستید غذاهای سرخ کرده یا گریل شده مصرف کنید، یادتان باشد که حتماً در کنار آن ها از سبزی و میوه های سرد و مرطوب مثل گوجه فرنگی، خیار، کیوی، انبه و آناناس که آبدار هستند، استفاده کنید. این ها هم می توانند همراه گوشت پخته شوند و یا به صورت دورچین غذا و یا سالاد در کنار غذا مصرف شوند. این نوع تغذیه جبران خشکی و کم آبی غذاهای خشک و گریل شده را می نماید.

از غذاها و مایعات خیلی سرد کمتر بخورید

در روزهای گرم لازم است آب و املاح از دست رفته از بدن با افزودن کمی نمک به غذا جبران شود. استفاده از مایعات با درجه حرارت معمولی در تابستان بسیار مناسب تر از آب و مایعات بسیار سرد است. مایعات بسیار سرد به دستگاه های مختلف بدن آسیب وارد می کنند و به خصوص کار طبیعی کبد و معده را دچار اختلال کرده و گاهی در مسیر گوارش انسداد ایجاد می نمایند.
در هوای گرم باید از مصرف غذاهای چرب و سنگین در وعده های غذایی اجتناب کرد، زیرا این نوع غذاها در گردش خون نیز خلل وارد می کنند. با بالا رفتن درجه حرارت معمولاً افراد سبزی، سالاد، آب میوه و میوه بیشتری استفاده می کنند. دسرهای غذایی سرد معمولاً باعث ضعیف شدن سیستم گوارش می شوند.
پس به طور کلی باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار سرد در تابستان اجتناب کرد. این نوع غذاها علاوه بر اثرات سوئی که بر کبد می گذارند ناراحتی های معده و مری ایجاد می کنند. همچنین مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار سرد باعث می شود که عمل هضم غذا متوقف شده و فقط هنگامی که طحال و کلیه ها معده را گرم کنند مجدداً به عمل هضم ادامه می دهد. اگر مصرف نوشیدنی ها و غذاهای سرد به صورت عادت درآید، می تواند کاملاً سیستم هضم را از کار بیندازد.
غذاها و نوشیدنی های سرد همچنین باعث جلوگیری از عرق کردن می شوند. اگر به هر حال با مصرف این نوع غذاهای سرد عرق می کنید، شما ذخایر انرژی قبلی در بدن را می سوزانید.

نکات مهم در تغذیه فصل گرما |

پیشنهاد مطالعه
نقش تغذیه در پیشگیری از پوکی استخوان

به غذاهای خود ادویه بیفزایید

اگر دچار ناراحتی معده نیستید، می توانید در روزهای خیلی گرم از ادویه های تند استفاده کنید. این امر باعث می شود شما بهتر عرق کنید. البته بهتر است ادویه ها و سبزی های تند مثل فلفل را همراه با میوه و سالاد مصرف نمایید. استفاده از مواد غذایی مثل تربچه، کاهو و میوه ها به همراه سبزی ها و ادویه های تند از تأثیرات منفی آن ها خواهد کاست.