رژیم آنابولیک برای چه کسانی مناسب نیست؟

رژیم آنابولیک برای بدنسازان و کسانی که می‌خواهند هیکل ورزشکاری داشته باشند، توصیه می‌شود. توجه کنید ورزشکارانی که در مسابقات شرکت می‌کنند، نیاز به کربوهیدرات دارند، برای همین رژیم آنابولیک برای آن‌ها مناسب نیست. همچنین افراد عادی که به دنبال کاهش وزن هستند بهتر است رژیم آنابولیک را انتخاب نکنند. به دلیل اینکه برنامه غذایی آنابولیک محدود است و فقط غذا‌های خاصی باید در طول رژیم مصرف شود، فقط برای مدت کوتاهی پیروی از آن را توصیه می‌کنیم. با توجه به نوشته های مریم سبکتکین کارشناس رژیم آنلاین و رژیم درمانی اصفهان برای کاهش وزن برنامه غذایی متعادل همراه با وزرش مناسب‌تر و گزینه سالم‌تری است.

مناسب ترین رژیم برای من

بهترین رژیم اونی هست که هم بتونه تو رو به تناسب اندام برسونه و هم حالت رو خوب کنه. درصد خطا و شکست تو رژیم‌های محدود کننده به شدت بالاست. این دسته رژیم‌ها نه تنها تو رو به وزن ایده‌آل نمی‌رسونن، بلکه برای همیشه از لاغری ناامیدت می‌کنن. اندازه‌ها در رژیم غذایی بسیار مهم هستند از این روی در این مقاله مقادیر و معادل‌های رژیم غذایی را برای آگاهی بیشتر شما عزیزان آورده ایم.

پیشنهاد مطالعه
کند شدن سوخت و ساز بدن از چه سنی شروع می شود؟

رژیم آنابولیک برای چه کسانی مناسب نیست؟ | مریم سبکتکین | رژیم آنلاین

برای لاغری بدون محدودیت غذایی

این رژیم شباهت بسیار زیادی به رژیم کتوژنیک دارد. تفاوت عمده این دو رژیم، نبود تمرین‌های ورزشی سخت در رژیم آنابولیک است. در رژیم کتوژنیک باید قبل از مصرف کربوهیدرات، ورزش‌هایی با شدت بالا انجام دهید تا مطمئن شوید ماهیچه‌هایتان کاملا از کربوهیدرات خالی شده‌اند. علاوه بر این، رژیم آنابولیک حد و حدود کاملا مشخصی در میزان چربی و پروتئین که باید در طول رژیم استفاده کنید، ندارد. اما در رژیم کتوژنیک اصولا ۳۰ درصد پروتئین، ۶۵ درصد چربی و ۵ درصد کربوهیدرات باید مصرف شود. در کل، رژیم آنابولیک برای کسانی که می‌خواهند چربی بدنشان را کم کنند و به وزن ایده‌آل برسند مناسب است.

همچنین این رژیم برای افرادی که با کربوهیدرات، میانه خوبی ندارند انتخاب خوبیست، چرا که به این افراد جازه می‌دهد کربوهیدرات را حذف کنند، اما در عین حال به خاطر دوره‌ی کربوهیدرات امکان ورزش کردن را نیز داشته باشند. این رژیم برای کسانی که ورزش زیاد و با شدت بالا انجام می‌دهند هم مناسب نیست. برای انجام اکثر ورزش‌ها از گلیکوژن به عنوان منبع سوخت استفاده می‌شود، اما رژیم آنابولیک نمی‌گذارد مقدار کافی از گلیکوژن برای این دسته از ورزش‌ها در بدن بماند.

پیشنهاد مطالعه
مزایا و معایب رژیم فستینگ چیست؟

علاوه بر این اگر هدف‌تان ساخت عضله است، این رژیم به شما کمکی نمی‌کند؛ بنابراین برای پایبندی به رژیم آنابولیک مانند هر رژیم کم کربوهیدرات دیگری باید بدن خود را به غذا‌های پرچرب، پروتئین و حسی که بعد از خوردن این غذا‌ها دارید، عادت بدهید. همواره به یاد داشته باشید گرفتن رژیمی که با بدن‌تان نمی‌سازد هیچ فایده‌ای ندارد و احتمال اینکه به آن پایبند نباشید زیاد است.

مریم سبکتکین کارشناس تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر :

نقش تغذیه در پیشگیری از پوکی استخوان

عوامل کمک کننده در جذب کلسیم

بررسی رابطه تغذیه و سکته مغزی