راه های شناسایی علائم کمبود وزن

در ادامه این مطلب از سایت مریم سبکتکین کارشناس رژیم انلاین و رژیم درمانی اصفهان که برای شما عزیزان تهیه شده است. به مطالعه شناسایی علائم کمبود وزن خواهیم پرداخت. شاخصی به نام نمایه توده بدنی (BMI) وجود دارد که از تقسیم وزن بر مجذور قد به متر محاسبه می‌شود.

اگر این عدد کمتر از ۱۹ باشد، فرد کمبود وزن دارد. از ۱۹ تا ۹/۲۴ وزن فرد در محدوده نرمال است. بین عدد ۲۵ تا ۹/۲۹ اضافه وزن دارد. از ۳۰ تا ۹/۳۴ فرد چاقی درجه ۱ دارد و از ۳۵ تا ۹/۳۹ چاقی درجه ۲ دارد و بالای ۴۰ چاقی مفرط محسوب می‌شود؛ البته این شاخص برای کودکان و ورزشکاران قابل اعتماد نیست و به ورزشکاران توصیه می‌کنیم از دستگاه‌های بادی آنالیز استفاده کنند تا مقدار چربی و عضلات آنها مشخص شود.

شناسایی علائم کمبود وزن | مریم سبکتکین | رژیم آنلاین

رژیم‌های سریع خوب نیستند

کاهش وزن باید ماهی ۴ کیلوگرم به صورت پیوسته و آهسته باشد و فعالیت بدنی باید افزایش پیدا کند. از طریق ثبت تغذیه در روز می‌توان متوجه شد چه غذاهایی در طول شبانه روز مصرف می‌شود تا بتوان آن را کنترل کرد.
افرادی که چاقی شکمی دارند حتماً افزایش وزن دارند. این افراد معمولاً پروتئین کم مصرف می‌کنند و برعکس آن از کربوهیدرات‌های تصفیه شده به مقدار بالا استفاده می‌کنند. افراد باید پروتئین را در وعده صبحانه بگنجانند و از مواد غذایی همچون عدسی، تخم‌مرغ، پنیر و شیر استفاده کنند. این افراد باید ورزش هوازی انجام دهند و برای فرم دادن و سفت کردن عضلات شکم از ورزش‌های مقاومتی هم در کنار ورزش هوازی بهره ببرند.
دیر خوابیدن و کم خوابیدن می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول شود و این امر می‌تواند موجب افزایش دور شکم و چاقی شکمی شود.
از رژیم‌های خود‌سرانه بپرهیزید.

پیشنهاد مطالعه
پاکسازی کبد با این خوردنی ها

جهت دریافت اطلاعات تماس کلیک کنید.

مریم سبکتکین کارشناس تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالب پیشنهادی:

نکات مهم تغذیه‌ای به مبتلایان به فشار خون

فواید خوردن شکلات چیست؟

بررسی زمان‌بندی تغذیه‌ای در ورزش