غذاهای مفید قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که تغذیه تاثیری مقرون به صرفه و قابل توجهی بر نتایج واکسیناسیون دارد و می تواند کارایی واکسن را بهبود بخشد. زمان واکسیناسیون نباید ناشتا باشید، مصرف گروه های مختلف غذایی در طول روز نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی و افزایش اثربخشی واکسن دارد.

طبق نظر مریم سبکتکین کارشناس رژیم آنلاین و رژیم درمانی اصفهان با توجه به نقش تغذیه در حفظ سلامت و افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن، لازم است در هنگام واکسیناسیون صبحانه یا میان وعده ساده ای مصرف و با رعایت تغذیه صحیح به عملکرد بهتر بدن در واکسیناسیون کمک کنید.

آب و مایعات فراوان بنوشید چون کم آبی بدن موجب اختلال در سیستم ایمنی و عدم پاسخ مناسب بدن به واکسن می شود، قبل و پس از واکسیناسیون مصرف روزانه مقادیر کافی از انواع سبزی ها و میوه ها، شیر و لبنیات، تخم مرغ، حبوبات، گوشت ها، و نان و غلات سبوس دار به سیستم ایمنی بدن و پاسخ مناسب به واکسن کمک می کنند.

رژیم آنلاین - رژیم انلاین ویروس کووید 19

مصرف حداقل پنج وعده در روز (سه وعده از انواع سبزی ها) و دو عدد متوسط از انواع میوه ها در میان وعده ها برای تقویت سیستم ایمنی و پاسخ مناسب بدن به واکسن لازم است.

پیشنهاد مطالعه
تغذیه مناسب بدنسازی برای ورزشکاران حرفه ایی

بر اساس گزارش دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مطالعه‌ای که در مورد اثربخشی واکسن‌ها بر روی افراد چاق انجام شده، نشان می‌دهد که پاسخ ضعیف به واکسن‌ها در افراد چاق، آنها را در معرض خطر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن قرار می‌دهد، از سوی دیگر، تضعیف ایمنی ناشی از سوءتغذیه به کاهش پاسخ موثر به واکسن‌ها منجر می شود.

سوءتغذیه و چاقی باعث افزایش مرگ و میر در طول همه گیری کووید۱۹ می شوند و در دراز مدت، هر دو به طور بالقوه کارایی واکسن ها را تضعیف می کنند.

مریم سبکتکین کارشناس تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر :

مواد غذایی که باید در سرطان پرهیز شوند

میوه هایی که شما را لاغر می‌کنند

ویتامین‌ های مفید برای کاهش وزن