بررسی فواید و خطرات نوشیدن آب سرد

برخی معتقدند که نوشیدن آب سرد عادت بدی است که می‌تواند در درازمدت به سلامتی شما صدمه بزند. این باور مبتنی بر این نظریه است که نوشیدن آب سرد معده را منقبض کرده و فرایند هضم را بعد از صرف غذا سخت تر می‌کند. در ادامه همراه با مریم سبکتکین کارشناس رژیم آنلاین و رژیم درمانی اصفهان به دیگر فواید و خطرات نوشیدن آب سرد می‌پردازیم:

فواید

نوشیدن آب سرد فوایدی دارد؛ طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، نوشیدن آب سرد در حین ورزش به جلوگیری از گرمای بیش از حد بدن کمک می‌کند و این خاصیت آب سرد احتمالاً به این دلیل است که باعث کاهش دمای مرکزی بدن شده و تا حدی جلوی خستگی را می‌گیرد.

خطرات

یک مطالعه قدیمی در سال ۱۹۷۸ با ۱۵ نفر شرکت‌کننده نشان داد که نوشیدن آب سرد مخاط بینی را ضخیم‌تر کرده و در مسیر عبور هوا از مجرای تنفسی اختلال ایجاد می‌کند.

برخی از مشکلات جسمانی هم ممکن است با نوشیدن آب سرد تشدید شوند؛ تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۱ انجام شد، نوشیدن آب سرد را با تحریک میگرن در افرادی که قبلاً میگرن را تجربه کرده بودند، مرتبط دانست.

پیشنهاد مطالعه
علل جمع شدن چربی اطراف شکم

فواید و خطرات نوشیدن آب سرد چیست؟ | مریم سبکتکین | رژیم آنلاین

همچنین در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، مشخص شد که درد مربوط به آشالازی (نوعی اختلال حرکتیِ نادر مری) می تواند هنگام مصرف آب سرد همراه با غذا بدتر شود.

در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که نوشیدن آب سرد با غذای گرم باعث عدم تعادل می‌شود. به طور معمول، وعده‎‌های غذایی در فرهنگ چینی با آب گرم یا دمنوش سرو می‌شود. این باور در چندین فرهنگ دیگر در سراسر جهان منعکس شده است.

برخی دیگر از افراد هم بر این باورند که نوشیدن آب سرد در روزهای گرم به خنک شدن بدن کمکی نمی‌کند؛ البته درباره درستی یا نادرستی این عقیده باید تحقیقاتی صورت گیرد و نمی‌توان آن را تایید یا رد کرد.

تاثیر نوشیدن آب سرد کاهش وزن

به طور کلی، نوشیدن آب فارغ از دمای آن، احساس سیری را در شما ایجاد می‌کند و مصرف کالری کمتر را در بر دارد و همین امر می‌تواند منجر به کاهش وزن شود. همچنین نوشیدن آب به جای نوشیدنی های شیرین برای هضم غذا مفیدتر است. نوشیدن آب سرد به شما کمک کند در طی فرایند هضم مقداری کالری بیشتری بسوزانید، زیرا بدن برای حفظ دمای اصلی خود باید سخت‌تر کار کند. اما بعید است که نوشیدن آب سرد یک راه مؤثر برای کاهش وزن باشد.

پیشنهاد مطالعه
چرا دیر شام خوردن خطرناک است؟

مریم سبکتکین کارشناس تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر :

رژیم غذایی گیاهی برای تسکین دردهای میگرنی

بررسی حساسیت به غذاهای دریایی

تغذیه مناسب برای کنترل تری گلیسیرید