بررسی مزایا و معایب رژیم فستینگ

مزایای رژیم فستینگ یا همان رژیم متناوب ۱۶:۸

رژیم فستینگ یا همان روزه داری متناوب ۱۶:۸ به دلیل آسانی، انعطاف پذیری و قابل تحمل بودن در طولانی مدت، رژیم محبوبی به شمار می‌آید. همچنین رفاه شما را بخاطر اینکه می‌تواند زمان و پولی که شما برای پخت و تهیه غذا در هفته نیاز دارید را کاهش دهد، این رژیم ممکن است به سسیستم ایمنی بدن شما کمک کند. از دیگر مزایای این رژیم میتوان به مواردی که در سایت مریم سبکتکین کارشناس رژیم آنلاین و رژیم درمانی اصفهان خواهیم گفت اشاره کرد:

افزایش طول عمر

اگر چه شواهد در انسان‌ها محدود است، اما طبق تحقیقات بعمل آمده بر حیوانات مشخص شده است که روزه داری متناوب ممکن است که باعث افزایش طول عمر شود.

کاهش وزن

نه تنها غذای مصرفی اتان را به چند ساعت در روز محدود میکند، بلکه کمک میکند تا مصرف کالری در طول روز را قطع کنید، اما تحقیقات نشان داده اند که روزه میتواند متابولیسم بدنتان را افزایش دهد و به کاهش وزنتان سرعت ببخشد.

مزایا و معایب رژیم فستینگ چیست؟ | مریم سبکتکین | رژیم آنلاین

بهبود کنترل قند خون

نشان داده شده است که فستینگ متناوب سطح انسولین روزه داری را تا ۳۱ ٪و قند خون را به میزان ۶_۳ درصد کاهش میدهد و به طور بالقوه‌ای ریسک ابتلا به دیابت را کاهش میدهد، اما میزان متعادل آن بسیار پر مزایا خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه
 ۴ خاصیت غذایی لبو

معایب و عوارض رژیم فستینگ متناوب ۱۶:۸

روزه داری و رژیم متناوب ۱۶:۸ ممکن است با مزایای سلامتی زیادی همراه باشد، اما ممکن است معایبی هم داشته باشد و برای همگان مناسب نباشد. محدود کردن غذای دریافتی به هشت ساعت در روز ممکن است به این منجر شود که برخی افراد در طول زمانی که میتوانند غذا بخورند به منظور جبران زمانی که روزه بوده اند، پرخوری کنند که میتواند به اضافه وزن، مشکلات هضم و گسترش عادت‌های غذایی ناسالم منجر شود.

زمانی که تازه رژیم متناوب ۱۶:۸ را شروع کرده اید، ممکن است با عوارض منفی کوتاه مدتی مثل وابستگی بیشتر به قهوه و چای برای کاهش گرسنگی، ضعف و بیحالی، سر درد و سوزش مواجه شوید، اما وقتی که به آن عادت کنید، این مشکلات رفع میشوند به علاوه، برخی از تحقیقات نشان میدهند که این تاثیرات میتواند در زنان و مردان متفاوت باشد.

مطالعات بعمل آمده بر روی حیوانات نشان می‌دهد که این رژیم می‌تواند در باروری و تولید مثل در زنان دخالت داشته باشد با این حال، مطالعات انسانی بیشتر برای ارزیابی اثراتی که فستینگ متناوب ممکن است بر سلامت باروری داشته باشد، لازم است. در هر صورت رژیم را به آرامی شروع کنید و با ملاحظه متوقفش کنید یا در صورت مشاهده هر گونه مشکل یا عوارض با پزشکتان مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه
تماس با کلینیک تغذیه خانم مریم سبکتکین

مریم سبکتکین کارشناس تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر :

بررسی رژیم فستینگ یا روزه داری

رژیم‌های غذایی و شاخص التهابی

نگهداری از کبد با سیب زمینی آب پز