بررسی نکات مهم تغذیه‌ای به مبتلایان به فشار خون

در ادامه این مطلب از سایت مریم سبکتکین کارشناس رژیم انلاین و رژیم درمانی اصفهان که برای شما عزیزان تهیه شده است. به مطالعه نکات مهم تغذیه‌ای به مبتلایان به فشار خون خواهیم پرداخت. در فشار خون باید سطح سدیم را کاهش و سطح پتاسیم را افزایش دهیم.

انواع نان‌ها حاوی سدیم بسیار بالایی هستند؛ چرا که نمک موجود در آن‌ها بالا بوده و افراد مبتلا به فشار خون بایستی میزان مصرف نمک را حتی از نان‌ها هم کنترل کنند. پیتزا، غذای آماده، ساندویچ ها، هر نوع گوشت فرآیند شده (سوسیس و کالباس)، سوپ‌های آماده، مرغ، پنیر، تخم مرغ و تنقلات از دیگر منابع اصلی سدیم در رژیم غذایی هستند که اگر فردی فشار خون بالا و غیر قابل کنترل دارد باید این مواد غذایی را از برنامه رژیم خود حذف کند.
افراد مبتلا به فشار خون می‌توانند منابع غذایی پتاسیم را همانند اسفناج، کلم بروکلی، سیب زمینی، قارچ، نخود یا نخود فرنگی، مابقی حبوبات، کدو سبز، کدو حلوایی، سبزیجاتی با برگ سبز و خیار در رژیم غذایی خود افزایش دهند، آن‌ها حتی می‌توانند از آب سبزیجاتی مانند آب پرتقال، آب گوجه فرنگی، آب آلو، آب زردآلو استفاده کرده و به مصرف گوشت‌های کم چرب بپردازند.

پیشنهاد مطالعه
پاکسازی کبد با این مواد غذایی

نکات مهم تغذیه‌ای به مبتلایان به فشار خون | مریم سبکتکین | رژیم آنلاین

مراقب تری گلیسرید باشید

تری گلیسیرید و کلسترول دو نوع چربی خون هستند. تریگلیسیرید چربی خونی است که بالا بوده، اما خیلی خطرناک نیست و عموما با مصرف دارو کاهش می‌یابد. تری گلیسیرید زمانی بالا می‌رود که میزان دریافت کربوهیدرات در رژیم غذایی فرد بالا باشد، یعنی عمده دریافت روزانه او ۷۰ یا ۸۰ درصد از کربوهیدرات‌ها باشد.

کلسترول ها

کلسترول به دو دسته ال دی ال و اچ دی ال تقسیم بندی می‌شود که ال دی ال در افراد مبتلا به فشار خون باید پایین و اچ دی ال در آن‌ها بالا باشد. اگر دریافت چربی‌ها در رژیم غذایی فرد بالا باشد یا دچار اضافه وزن شود در هر دو صورت ال دی ال او افزایش پیدا می‌کند.

این نوع افراد باید حتما منابع روغن دریافتی خود را کاهش دهند و نوع آن را کنترل کنند. روغن مایع گیاهی که بهترین نوع آن روغن زیتون، روغن کنجد و روغن آفتاب گردان است باید در رژیم غذایی افراد مبتلا به فشار خون جای بگیرد.
مبتلایان به فشار خون باید وزن خود را کنترل کرده و چاقی شان را کاهش دهند. همچنین، آن‌ها باید از مصرف غذاهای فست فود، غذاهای سرخ کردنی، لبنیات پرچرب پرهیز کنند.

پیشنهاد مطالعه
سرمایی‌ها چه بخورند و چه نخور‌ند

افزایش اچ دی ال

اچ دی ال در افراد مبتلا به فشار خون باید افزایش یابد تا بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد کاهش پیدا کند. برای بالا رفتن اچ دی ال در افراد مصرف متعادل مغزها، روغن زیتون و زیتون باید حتما در لیست برنامه غذایی افراد قرار بگیرد.

جهت دریافت اطلاعات تماس کلیک کنید.

مریم سبکتکین کارشناس تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالب پیشنهادی:

خواص درمانی بینظیر انجیر

فواید خوردن شکلات چیست؟

بررسی زمان‌بندی تغذیه‌ای در ورزش