آیا کمبود ید در کمین گیاهخواران است؟

براساس گزارش موسسه سلامت و بهداشت عمومی کشور، ید یک عنصر ضروری برای بدن است که توسط غده تیروئید از خون برداشته شده و برای ساخت برخی پروتئین‌ها و فعالیت برخی آنزیم‌ها به ویژه ساخت هورمون‌های تیروئیدی ـ تیروکسین (TSH) و تری یدوتیرونین (T۳) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مطلب امروز همراه با مریم سبکتکین کارشناس رژیم آنلاین و رژیم درمانی اصفهان به این مورد میپردازیم که آیا واقعا کمبود ید در کمین گیاهخواران هست یا خیر.

این هورمون‌ها مسئول تنظیم متابولیسم بدن، تعادل بسیاری از هورمون‌ها و تنظیم عملکرد بسیاری از اندام‌های بدن مانند قلب، ماهیچه‌ها، سیستم گوارشی، رشد مغز و حفظ استخوان هستند، ید یک عنصر بسیار حیاتی است و کمبود آن می‌تواند آسیب‌های زیادی به بدن وارد کند.

میزان نیاز روزانه بدن به ید

نیاز روزانه بدن به ید در مردان و زنان و کودکان، بین ۱۵۰ – ۱۰۰ میکروگرم است. مقدار مورد نیاز بدن به ید در همه طول عمر متوسط انسان، یک قاشق چایخوری است. البته این نکته مهم است که ید مورد نیاز بدن را به طور مداوم و روزانه دریافت کنید.

پیشنهاد مطالعه
عضله سازی با این نکات کلیدی

اگر شما همه چیز خوار باشید، می‌توانید همه ید مورد نیاز خود را با خوردن یک رژیم غذایی متنوع و متعادل دریافت کنید. اما اگر از یک رژیم گیاهخواری پیروی می‌کنید و اصلاً ماهی نمی‌خورید، ممکن است لازم باشد به دریافت ید خود توجه بیشتری داشته باشید.

منایع غذایی ید برای افراد گیاهخوار

ید در غذاهای حیوانی مانند انواع ماهی، میگو، جگر گاو، جوجه و به میزان کمتری در غذاهای غنی شده مانند نان، غلات و شیر وجود دارد. گیاهخوارانی که هیچگونه منبع حیوانی مصرف نمی‌کنند، می‌توانند از نمک خوراکی یددار، جلبک‌های دریایی یا مکمل‌های مولتی ویتامینی حاوی ید استفاده کنند.

برخی چاشنی‌ها نیز حاوی ید هستند. شیرخشک غنی شده نوزادان نیز می‌تواند تأمین کننده ید در گیاهخواران باشد. اگر شما یک گیاهخوار هستید، می‌توانید از غذاهای گیاهی حاوی ید مانند آجیل و دانه‌ها، لوبیا سبز، کلم پیچ و توت فرنگی در برنامه غذایی خود بگنجانید.

برخی انواع شیرهای گیاهی نیز با ید غنی شده‌اند. برای اینکه مطمئن شوید یک شیر گیاهی با ید غنی شده به برچسب غذایی محصول دقت کنید. محصولات غنی شده با ید حاوی یدید پتاسیم هستند.

پیشنهاد مطالعه
پیامدهای کمبود ویتامین B12 چیست؟

همچنین می توانید برنج، ماکارونی یا پاستا، را در آب حاوی نمک یددار بجوشانید. اما در این کار افراط نکنید، هرچند نمک یددار، می‌تواند ید مورد نیاز بدن یک گیاهخوار را تامین کند، اما گزینه خوبی نیست، زیرا مصرف بیش از اندازه نمک با بالا رفتن فشار خون و تعدادی از بیماری‌ها همراه است و توصیه می‌شود مقدار مصرف آن را کاهش دهیم. بهترین راه برای تنظیم یک برنامه غذایی متعادل، مشورت با متخصص تغذیه است.

مریم سبکتکین کارشناس تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالعه بیشتر :

پیشگیری از آلزایمر با مصرف این خوراکی ها

سرمایی‌ها چه بخورند و چه نخور‌ند

خوبی ها و بدی های رژیم‌های بدون کربوهیدرات