خیار

میوه های تابستانی چاق کننده | آنهایی که رژیم لاغری دارند، می‌دانند که هیچ میوه ای یا صیفی ای، به اندازه خیار شکم پرکن و پرخاصیت و کم کالری نیست. خیار بوته‌ای (نه خیار درختی که الان در فصل زمستان هم وجود دراد) در مردادماه بار می‌دهد، با داشتن ۵کالری در ۱۰۰گرم، یک میوه کم کالری تابستانی محسوب می‌شود، که در رژیم‌های لاغری خوردن آن آزاد است. بخصوص اگر با آب لیموترش خورده شود، می‌تواند چربی سوز خوبی در وعده صبحانه شما باشد.

خربزه

طبق نظر متخصصین تغذیه، خربزه ۹۵ درصد آب دارد و چربی و مواد «آلبومینی»آن بسیار کم است و به جای آن حاوی مقدار نسبتاً زیادی «پکتین»، مواد معدنی همچون پتاسیم، منگنز، فسفر و کلسیم و ویتامین های A، B1، B2 و C است. وجود املاح در خربزه، باعث می شود که درجه قلیایی بودن خون و سلول های بدن بالا برود و سمومی که بر اثر مصرف گوشت و مواد چربی، در خون و سلول های بدن ایجاد شده، خنثی و دفع شود. خربزه سرعت هضم غذا را بالا می برد و بدین لحاظ در کودکان موجب اشتها و فعالیت سلول های بدن شده، در رشد آنان موثر است و در سالمندان باعث افزایش فعالیت دستگاه گوارش می شود. خربزه داروی بسیاری از بیماری های مزمن از جمله «نقرس» و «روماتیسم مزمن» است.

پیشنهاد مطالعه
منابع غذایی حاوی باکتری پروبیوتیک‌ کدامند ؟

هندوانه

میوه های تابستانی چاق کننده | هندوانه به دلیل آب فراوانش، پرطرف دارترین میوه در روزهای گرم تابستان است و مقادیر بالای آنتی اکسیدان های مختلف در آن، ارزش این صیفی را چند برابر کرده است. ویتامین های گروه B برای تولید انرژی عالی اند. هندوانه منبع خوبی از ویتامین هایB1، B6، B5 (اسید پانتوتنیک) ، «بیوتین» (یک نوع ویتامینB) و نیز «منیزیوم»، «پتاسیم» و «فیبر» غذایی است. پس میشه گفت که دارای ارزش غذایی بالایی است. نکته: لازم به ذکر است که یک لیوان هندوانه ۲۰ درصد نیاز روزانه به ویتامینC و ۱۴ در صد نیاز روزانه به ویتامین A را تأمین می کند. همچنین هندوانه برای اشخاص سردمزاج و آن هایی که دارای معده سرد هستند مناسب نیست.

انبه

در هر ۱۰۰ گرم انبه ۵۵ تا ۷۰ کیلو کالری وجود دارد. اما جزو میوه‌های دارای کالری منفی به حساب می‌آید. یعنی فرایند هضم و جذب آن بیشتر از میزان کالری دریافتی شما انرژی می‌طلبد. به همین علت، اگر نگران چاق‌کنندگی میوه‌های تابستانی هستید، احتیاجی نیست انبه را در لیست سیاه خود قرار دهید.

آلبالو

آلبالو میوه‌ای کم کالری و سرشار از ویتامین C است. آلبالو در هر ۱۰۰ گرم حدود ۲۰ کیلو کالری دارد و برخلاف گیلاس که در ۱۰۰ گرم آن، ۷۶ کیلو کالری وجود دارد، یک میوه لاغر کننده محسوب می شود. بخصوص اگر در وعده صبحانه مصرف شود.

پیشنهاد مطالعه
مزایا و معایب رژیم فستینگ چیست؟

نتیجه گیری:

میوه های تابستانی چاق کننده |  فراموش نکنیم، مصرف میوه ها و صیفی جات بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند، که نقش چشمگیری نیز در کاهش وزن دارند. ضمن اینکه مصرف میوه زیاد، از جهتی هم، خوب است. چون احتیاج بدن به آب، مواد معدنی و ویتامین را تا حد زیادی تامین می کند. علی ایحال، آن قدر میوه های تابستانی متنوع و پرخاصیت هستند که ممکن نیست در این صفحه، تک تک آن ها را بررسی کنیم. فعلاً به همین تعداد و همین خواص بسنده می کنیم. البته شما همراه هان گرامی می توانید در منابع مختلف اطلاعاتی از قبیل کتاب، مقاله و سایت های تخصصی جست وجو کنید و به عظمت و خلقت میوه ها و مخصوصاً میوه های تابستانی بیشتر از پیش پی ببرید. سالم و تندرست باشید.

ارتباط با ما از طریق تلگرام @s_diet

کانال تلگرام:

 @sabodiet


پیج اینستاگرام :

rejim_darmani_saboktakin


آدرس ایمیل:

info@saboktakinclinic.ir