درباره رژیم درمانی

رژیم درمانی رژیم شاخه ای از رژیم های غذایی است که در رابطه با استفاده از مواد غذایی با اهداف درمانی است. این روش خوردن توسط پزشک برای بهبود سلامتی است. رژیم درمانی رژیم غذایی معمولاً شامل اصلاح یک شیوه زندگی رژیم غذایی موجود برای ارتقاء سلامت مطلوب است.

رژیم های درمانی برای مواد مغذی ، بافت و آلرژی های غذایی یا عدم تحمل مواد غذایی اصلاح می شوند.رژیم درمانی روشی برای بهبود سلامتی است که توسط پزشک تجویز می شود.

رژیم درمانی شامل اصلاح یک شیوه زندگی رژیم غذایی موجود برای سلامتی است. برخی از رژیمهای درمانی رایج عبارتند از: رژیم غذایی مایع شفاف ، رژیم غذایی کامل مایع ، رژیم غذایی حاوی فیبر ، رژیم غذایی کلیوی ، رژیم غذایی پوره شده ، اصلاح آلرژی به مواد غذایی و غیره. این شاخه ای از رژیم های غذایی مرتبط با استفاده از مواد غذایی برای اهداف درمانی است.

به حفظ ، ترمیم و اصلاح وضعیت تغذیه ، کاهش کالری برای کنترل وزن ، کالری اضافی برای افزایش وزن سفارش می شود. همچنین ، میزان کربوهیدرات ، چربی و پروتئین را برای کنترل دیابت متعادل می کند.


رژیم درمانی

رژیمهای درمانی یک برنامه غذایی است که میزان مصرف برخی غذاها یا مواد مغذی خاص را کنترل می کند. این بخشی از درمان یک وضعیت پزشکی است و به طور معمول توسط پزشک تجویز می شود و توسط یک متخصص رژیمهای غذایی برنامه ریزی می شود. برنامه درمانی معمولاً اصلاح رژیم غذایی منظم است. در رژیمهای درمانی ، اصلاحاتی در مواد مغذی ، آلرژی در بافت و مواد غذایی یا عدم تحمل مواد غذایی انجام می شود.

رژیمهای درمانی توسط پزشکان یا متخصصان رژیمهای غذایی تدوین می شوند. برخی از نمونه های رژیمهای درمانی رایج عبارتند از: رژیمهای غذایی بدون گلوتن ، رژیمهای غذایی مایع شفاف ، رژیمهای غذایی کامل مایع ، رژیمهای غذایی شیرین غلیظ ، رژیم غذایی دیابتی (کنترل شده با کالری) ، رژیمهای غذایی کلیوی ، رژیمهای غذایی کم چربی ، رژیمهای غذایی با فیبر بالا ، رژیمهای غذایی نمکی اضافه نشده و غیره. رژیمهای غذایی یکی از رایج ترین رژیمهای درمانی است که شامل محدود کردن غذاهای حاوی قند زیاد برای کمک به قند خون است.

برنامه درمانی درمانی فرد ممکن است با گذشت زمان بر اساس پاسخ فرد و بهبود وضعیت سلامتی تغییر کند. بسته به شرایط بهداشتی فرد ، برنامه درمانی ممکن است موقتی باشد یا گاهی اوقات برنامه درمانی به یک تغییر دائمی تبدیل می شود تا زندگی سالم داشته باشد.

 

پیشنهاد مطالعه
عوامل کمک کننده در جذب کلسیم

"اصول

اصول رژیم درمانی چیست؟

اصول کلی عبارتند از: کفایت – رژیم غذایی که تمام مواد مغذی ضروری را به صورت تعادل ، تعدیل – عدم خوردن زیاد یا خیلی کمی از هر نوع غذای خاص ، تعادل – رژیم غذایی که حاوی ترکیب مناسب مواد مغذی برای تأمین مواد ضروری است. سلامتی و حفظ وزن .


برای چه درمانی استفاده می شود؟

تمرکز بر بهبود عملکرد فیزیولوژیکی تعدادی از سیستمهای بدن از جمله دستگاه های گوارشی ، ایمنی ، غدد درون ریز و قلبی عروقی است. تغذیه درمانی می تواند به کاهش و مدیریت طیف گسترده ای از شرایط کمک کند و می تواند به بهبود نتایج درمانی بسیاری از افراد کمک کند.

اهمیت رژیم درمانی 

برنامه درمانی منحصر به فرد می تواند در مورد چگونگی تأثیر مواد مغذی مختلف (پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، الکل) بر بیماری ها ، بیماری ها یا چاقی ، بینش مهمی در مورد بیماری های مرتبط با غذا و آموزش ارائه دهد.

برنامه درمانی یک برنامه غذایی است که میزان مصرف برخی غذاها یا مواد مغذی خاص را کنترل می کند. … رژیمهای دیابتی یکی از رایج ترین رژیمهای درمانی است که شامل محدود کردن غذاهای حاوی قند زیاد برای کمک به قند خون است.

برنامه ریزی رژیم غذایی چیست؟

برنامه ریزی رژیم های غذایی به تعیین میزان معمول مصرف مواد مغذی اشاره دارد. صرف نظر از اینکه فرد در حال برنامه ریزی رژیم های غذایی برای افراد یا گروه ها باشد ، هدف این است که رژیم های غذایی متناسب با مواد مغذی یا برعکس ، اطمینان حاصل کنیم که احتمال کمبود مواد مغذی یا اضافی آن به طرز قابل قبول کم است.


کارشناس تغذیه اصفهان