راه های از بین بردن چاقی شکم | متخصص تغذیه تهران

چاقی شکم | کاهش وزن، به خصوص آب کردن چربی شکم، با بهبود عملکرد رگ‌های خونی کیفیت خواب افراد را نیز بهبود می‌بخشند، از طرفی آب کردن چربی‌های احشایی بدن فواید زیادی برای سلامتی بدن دارند از جمله اینکه از ابتلای فرد به برخی بیماری‌ها مثل دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی پیشگیری می‌کند.

 متخصص تغذیه تهران دکتر مریم سبکتکین 

متخصص تغذیه تهران | چرا دچار چاقی شکمی می شویم ؟

از جمله راههای از بین بردن چاقی شکمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سعی کنید به جای محدود کردن مصرف غذای چرب، غذاهای کربوهیدرات‌دار را در رژیم غذایی خود محدود کنید.
  • به جای اینکه به فکر رژیم گرفتن و کم کردن وعده‌های غذایی خود باشید سعی کنید به یک برنامه غذایی خوب و سالم پایبند باشید. مثلاً از غذاهایی که کربوهیدرات و قند زیاد ولی فیبر کم دارند، مثل نان، نوشابه و … به سمت غذاهای فیبردار و پر پروتئینی مثل سبزیجات، حبوبات، لوبیا و گوشت سالم حرکت کنید.
  • حرکت و فعالیت بدنی داشته باشید، چرا که فعالیت بدنی به سوزاندن چربی‌های شکمی کمک کرده و از طرفی با کاهش سطح انسولین کبد را وادار به استفاده از چربی‌های احشایی برای تامین انرژی می‌کند.
  • ورزش و تمرین با وزنه‌ها به ساخت عضله بدون چربی در بدن کمک می‌کند، و طبیعتاً کسی که میزان عضله بیشتری داشته باشد در طول روز چه ورزش کند و چه در حال استراحت باشد میزان کالری بیشتری می‌سوزاند.
  • از غذاهای فرآوری شده دوری کنید، چرا که مواد تشکیل دهنده کالاهای بسته بندی شده و غذاهای میان وعده اغلب سرشار از چربی‌های ترانس، شکر افزوده شده و نمک یا سدیم افزوده هستند که هر سه اینها کاهش وزن را با مشکل مواجه می‌کنند.
پیشنهاد مطالعه
INBODY دستگاهی در خدمت رژیم درمانی

آیا عفونت رحم باعث چاقی شکم می‌شود؟

عفونت رحمی که در اثر رشد باکتری‌ها در داخل رحم ایجاد شود . به خودی خود نمی‌تواند باعث بروز چاقی شکم در بانوان شود. ولی عوامل دیگر مرتبط با مسائل زنان هستند که می‌توانند شکم یک فرد غیرباردار را در حد یک فرد باردار بزرگ و برجسته نشان دهند. این چاقی شکم به دلیل رشد بیش از حد فیبروم‌هایی است که در نواحی مختلف رحم رشد می‌کنند . و در صورت عدم توجه و بر اثر تغییرات سطوح هورمونی استروژن این فیبروم‌ها رشد کرده . و بیش از حد بزرگ می‌شوند که شکم فرد را چاقتر نشان می‌دهد.

فیبروم‌ها در اغلب بانوان در برهه‌ای از زمان بروز می‌کنند . که وزن آنها ممکن است در حدی زیاد باشد که موجب افزایش وزن فرد شود . این مشکل بایستی جدی گرفته شده و تحت درمان قرار گیرد که یکی از روش‌های پیشگیری از رشد بیش از حد آنها نیز کاهش وزن است چرا که سلول‌های چربی استروژن بیشتری تولید می‌کنند . و تغییرات ناگهانی در هورمون‌ها می تواند منجر به رشد فیبروم شود. پس داشتن وزن مناسب، تغذیه و رژیم درمانی مناسب و ورزش منظم می‌تواند به پیشگیری از بروز آنها و نیز جلوگیری از چاقی شکم کمک کند.

پیشنهاد مطالعه
نبایدهای در تغذیه دوران شیردهی

متخصص تغذیه تهران | علل جمع شدن چربی اطراف شکم | مریم سبکتکین | رژیم آنلاین

آیا تنبلی تخمدان باعث چاقی شکم می شود؟

متاسفانه چاقی شکمی یکی از ویژگی‌های رایج زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا همان تنبلی تخمدان است. کارشناسان معتقدند افزایش هورمون‌های مردانه در زنان عامل ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک در شکم و چاقی شکم در این افراد است.

از دیگر عوامل مهمی که در زنان مبتلا به PCOS باعث بزرگ شدن شکم و افزایش میزان چربی احشایی می‌شود . می‌توان به مقاومت به انسولین، ژنتیک، عدم تعادل هورمونی، نقص متابولیسم و التهاب اشاره کرد. پس اگر با وجود داشتن سبک زندگی سالم همچنان چاقی شکمی دارید . باید به تنبلی تخمدان شک کرده و به پزشک مراجعه کنید.

در پایان همانطور که گفته شد چاقی شکمی انواع مختلفی دارد . که نه فقط به دلیل پرخوری یا عدم تحرک بلکه گاهاً در اثر برخی بیماری‌ها مثل تنبلی تخمدان نیز بروز می‌کند . که علاوه بر تاثیر منفی که روی ظاهر افراد دارد . می‌تواند موجبات ابتلا به برخی بیماری‌ها از جمله دیابت یا فشار خون را نیز فراهم آورد. پس بهتر است با حفظ رژیم غذایی، انجام ورزش‌های منظم ، کاهش استرس و نیز درمان به موقع برخی بیماری‌های پایه در بدن و در نهایت انجام عمل جراحی بای پس معده سعی در کاهش وزن و کاهش چاقی شکم داشته باشیم . تا از زندگی سالم برای مدت طولانی لذت ببریم.