علت به‌ وجود آمدن سلولیت چیست؟

درمان سلولیت | به دنبال افزایش چربی‌های زیر پوست و فشار آن بر بافت پیوندی، پوست حالتی گود و پرچاله می‌گیرد. بعضی افراد پوست سلولیتی را به پوست پرتقال تشبیه می‌کنند. بسیاری از افراد به دنبال راهی برای رفع سلولیت‌های پوستشان هستند. شناخت علت به‌وجود آمدن سلولیت و راه‌های پیشگیری از آن می‌تواند به یافتن درمان قطعی سلولیت کمک کند.

شکل‌گیری سلولیت امری کاملاً طبیعی است و معمولا برای اکثر افراد اتفاق می‌افتد. افزایش غدد چربی در بدن باعث می‌شود پوست حالت طبیعی خود را از دست داده و به یک پوست پرتقالی تبدیل شود. این اتفاق در بدن خانم‌ها بیشتر از آقایان رخ می‌دهد. تشکیل سلولیت در پوست، رابطه‌ای با سن افراد و میزان چاقی و لاغری ندارد. این اتفاق برای دختران جوان و لاغر اندام نیز اتفاق می‌افتد. در مقابل یک زن ۴۰ ساله چاق، هیچ سلولیت و غدد چربی اضافی در بدنش خود نداشته باشد و سراسر بدنش عضله باشد.

موارد زیر برخی از علل به وجود آمدن سلولیت بدن هستند :

  1. رژیم غذایی ناسالم
  2. فعالیت بدنی پایین و ضعیف
  3. ساختارهای ژنتیکی
  4. متابولیسم آهسته
  5. داشتن چربی زیاد در بدن و عدم عضله سازی
  6. خواب کم

سلولیت ممکن است در هر جایی از بدن ایجاد شود. ولی بیشتری مورد در شانه‌ها، شکم، بازو، بین زانو‌ها، باسن، کفل و بین ران‌ها دیده می‌شود. یکی از راه‌های از‌بین‌بردن چربی‌های ضخیم در ناحیه شکم، پهلو و ران‌ها، استفاده از دستگاه کویتیشن است.

 متخصص تغذیه تهران دکتر مریم سبکتکین 

متخصص تغذیه تهران | راه درمان سلولیت با ورزش صحیح و رژیم غذایی مناسب .

انواع سلولیت پوست ؛ شناخت نوع سلولیت بر‌اساس تراکم آن

سلولیت بر اساس میزان افتادگی و شل شدگی پوست، به دو نوع سلولیت سفت و سلولیت شل تقسیم می‌شود. این دو نوع از نظر فیزیولوژیکی با یکدیگر تفاوتی ندارند ولی روش‌های درمانی آن‌ها در نوع دستگاه استفاده شده متفاوت خواهد بود. برای مثال، دستگاه کویتیشن لیپولکس بهترین دستگاه برای ازبین‌بردن سلولیت نرم است.

پیشنهاد مطالعه
سلامت عضلات با کلاژن خوراکی

سلولیت سفت؛ متداول‌ترین نوع سلولیت در سن پایین

این نوع از سلولیت معمولا در دختران و زنان جوان اتفاق می‌افتد و کاملا چسبیده به عضلات است. فشار دادن سلولیت پوستی سفت با درد همراه است و بیشتر در قسمت ران و باسن افراد مشاهده می‌شود. این سلولیت به دلیل سفتی و چسبندگی بسیار به عضلات به‌راحتی در دست قرار نمی‌گیرد.

با فشار زیاد می‌توان آن را بین انگشتان دست احساس کرد. حذف چربی‌های فیبروزه و سفت در زیر پوست به‌راحتی انجام نمی‌شود. با‌این‌حال، دستگاه لاغری ترواسکالپ انقلابی در صنعت لاغری به‌وجود آورده که به‌کمک آن، حذف سلولیت سفت بدون درد و دوره نقاهت برای زیبا‌جویان ممکن شده است.

سلولیت شل؛ ایجاد سلولیت بر‌ اثر رژیم غذایی نا‌درست

در مقایسه با سلولیت سفت، این نوع سلولیت کاملاً جدا از عضلات بدن قرار دارد و با راه رفتن و تکان عضلات، سریعاً شروع به حرکت می‌کند و ظاهری ناپسند به خود می‌گیرد. معمولاً علت به وجود آمدن سلولیت شل برای افرادی است که مدت طولانی ورزش کرده و به یکباره ورزش را رها کرده‌اند.

همچنین، کسانی که از رژیم‌های غیر استاندارد لاغری استفاده می‌کنند، پس از مدت طولانی همه عضلات آن‌ها به غدد چربی و سلولیت‌های زیرپوستی شل تبدیل می‌شود.

متخصص تغذیه تهران | 
 راه درمان سلولیت با ورزش صحیح و رژیم غذایی مناسب .

آیا خطر سلولیت جدی است؟

سلولیت بیماری خطرناکی نیست و به هیچ عنوان به‌منزله یک تهدید برای سلامتی شما به‌شمار نمی‌رود. همه افراد جهان به دلیل تغذیه ناسالم و دوری از فعالیت‌های ورزشی با سلولیت مواجه خواهند شد. اکثر سلبریتی‌های مطرح دنیا نیز سلولیت بسیاری در بدن دارند و وجود این عارضه و بیماری پوستی در افراد امری کاملاً طبیعی است.

قاتل سلولیت ؛ بهترین روش برای از‌بین‌بردن سلولیت

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در پیشگیری و درمان سلولیت‌های بدن، حفظ رژیم غذایی سالم است. باید مواد غذایی فیبر‌دار را جایگزین غذا‌های پر‌کالری و مضر کرد. علاوه‌بر این، مصرف الکل و سیگار در تشکیل سلولیت بدن بسیار تاثیرگذار است.

پیشنهاد مطالعه
سرمایی‌ها چه بخورند و چه نخور‌ند

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان برای رفع سلولیت بدن از مصرف دخانیات و الکل برای حفظ سلامت پوست خود دوری کنید. مصرف غلات و سبزیجات و حفظ عادت‌های سالم قاتل سلولیت بوده و برای همیشه شما را از تشکیل سلولیت پوست در امان نگه می‌دارد.

راه درمان سلولیت با ورزش صحیح و رژیم غذایی مناسب

یک روش موثر در جلوگیری از تشکیل سلولیت و رهایی از تشکیل آن، انجام ورزش‌های روزانه اصولی و صحیح برای کاهش وزن بدن است.

ولی تجربه نشان می‌دهد که سلولیت در افرادی که درصد چربی بالایی دارند، به مراتب بیشتر از افراد لاغر است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با داشتن یک برنامه ورزشی اصولی و استاندارد در عرض چند ماه به جنگ با سلولیت‌های بدن خود رفته و برای رفع سلولیت اقدام کنید. تمرین‌های هوازی و انجام حرکاتی که قدرت عضلانی شما را تقویت کنند، بهترین حرکات برای رفع سلولیت‌های بدن هستند.

متخصص تغذیه تهران | دستگاه لاغری موضعی آر اف

برای رفع سلولیت چه کنیم؟

در روش درمان سلولیت با استفاده از اندرمولوژی و آر اف، پوست در معرض حرارت بالا و وکیوم‌ قرار می‌گیرد و ناهمواری‌های پوست به‌طور‌کامل از بین می‌رود. البته این روش درمان سلولیت کاملاً موقتی است. پس از گذشت ۱ تا ۲ سال بسته به نوع تغذیه و انجام فعالیت‌های ورزشی خود می‌توانید برای تمدید و ترمیم مجدد پوست، به پزشک مراجعه کنید.

درمان سلولیت با استفاده از اندرمولوژی و آر اف ریسک پایینی دارد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است. معمولاً این روش به کسانی پیشنهاد می‌شود که دچار سلولیت سفت هستند و قصد باز‌یابی زیبایی ظاهر خود در کمترین زمان را دارند.