کارشناس تغذیه کیست؟

یک کارشناس تغذیه متخصص در زمینه غذا و تغذیه است. آنها به مردم توصیه می کنند که چه غذایی بخورند تا بتوانند سبک زندگی سالم را طی کنند یا به یک هدف خاص مرتبط با سلامتی برسند. آنها در بسیاری از محیط ها از جمله بیمارستان ها ، کافه ها ، خانه های سالمندان و مدارس کار می کنند. برخی با عمل خود اشتغال دارند.


کارشناس تغذیه اصفهان 


یک کارشناس  تغذیه چه کاری می کند؟

کارشناسان  تغذیه به مردم توصیه می کنند که برای داشتن یک سبک زندگی سالم و یا رسیدن به یک هدف خاص مرتبط با سلامتی ، چه غذایی بخورند.

برخی از کارشناسان  تغذیه اطلاعات اختصاصی را برای افراد خاص ارائه می دهند. به عنوان مثال ، یک کارشناس تغذیه یا متخصص تغذیه ممکن است به بیمار مبتلا به فشار خون بالا بیاموزد که چگونه در هنگام تهیه وعده غذایی از نمک کمتری استفاده کند. دیگران با گروههایی از افراد که نیازهای مشابهی دارند ، همکاری می کنند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است رژیم غذایی را با غذاهای کم فرآوری شده و قند برنامه ریزی کنند تا به افراد اضافه وزن کمک کنند.

کارشناسان تغذیه به طور معمول موارد زیر را انجام می دهند:

  • در مورد تغذیه و کارهایی که می تواند برای مشتری انجام دهد توضیح دهید
  • نیازهای بهداشتی و رژیم غذایی مشتری را ارزیابی کنید
  • برنامه های وعده های غذایی را با در نظر گرفتن هزینه و تنظیمات مشتری در نظر بگیرید
  • اثرات برنامه های غذایی را ارزیابی کنید و برنامه ها را در صورت لزوم تغییر دهید
کارشناس تغذیه
کارشناس تغذیه

انواع کارشناس تغذیه

اگرچه همه کارشناسان تغذیه کارهای مشابهی را انجام می دهند ، اما چندین حرفه در این مشاغل وجود دارد. موارد زیر نمونه هایی از انواع کارشناسان تغذیه است:

۱ – کارشناسان تغذیه بالینی درمان تغذیه پزشکی را ارائه می دهند. آنها در بیمارستان ها ، مراکز مراقبت طولانی مدت و سایر موسسات فعالیت می کنند. آنها برنامه های غذایی فردی و گروهی را بر اساس نیازهای بهداشتی بیماران یا ساکنان ایجاد می کنند. کارشناسان تغذیه بالینی ممکن است تخصص بیشتری داشته باشند ، مانند کار فقط با بیماران کلیوی. آنها همچنین ممکن است با دیگر متخصصان مراقبت های بهداشتی همکاری کنند.

۲ – کارشناسان رژیم غذایی برنامه های غذایی را برنامه ریزی می کنند. آنها در تنظیمات خدمات غذایی مانند کافی نت ها ، بیمارستان ها و شرکت های مواد غذایی فعالیت می کنند. آنها ممکن است مسئول خرید مواد غذایی و انجام سایر کارهای مرتبط با مشاغل باشند. آنها ممکن است بر کارکنان آشپزخانه یا سایر متخصصان رژیم غذایی نظارت کنند.

۳ – کارشناسان تغذیه در سطح جامعه درمورد موضوعات مربوط به غذا و تغذیه به مردم آموزش می دهند. آنها اغلب با گروه های خاصی از افراد ، مانند زنان باردار ، کار می کنند. آنها در کلینیک های بهداشت عمومی ، آژانس های دولتی و غیرانتفاعی ، سازمان های حفظ سلامت (HMOs) و سایر مناطق کار می کنند.


بیشتر بخوانید : خصوصیات یک کارشناس تغذیه


محل کار یک کارشناس تغذیه کجاست ؟

کارشناسان تغذیه در بیمارستان ها ، کافی نت ها ، خانه های سالمندان و مدارس فعالیت می کنند. برخی از کارشناسان تغذیه خود اشتغالی دارند و عمل خود را حفظ می کنند. آنها به عنوان مشاور مشغول به کار هستند ، و به مشتری های متفاوتی مشاوره می دهند ، یا برای مراکز درمانی بر اساس قرارداد کار می کنند.

پیشنهاد مطالعه
مشاوره تغذیه خوب در اصفهان