تغذیه و رژیم غذایی

متخصص تغذیه در تهران | رژیم غذایی به مجموع غذاهایی گفته می شود که یک فرد مصرف می کند . هر فردی ممکن است یک رژیم غذایی خاصی را داشته باشد که بر حسب بیماری و سن و شریط خاص هر فرد می تواند متفاوت باشد که این تفاوت را پزشک تعیین می کند که به این کار رژیم درمانی می گویند.

همچنین گاه افراد برای لاغر شدن یا چاق شدن از رژیم خاصی استفاده می کنند. اینکه چه کسی باید رژیم بگیرد و چه رژیمی بگیرد را متخصص تغذیه و رژیم درمانیتعیین می کند زیرا برخی رژیم ها برای بری افراد لازم و ضروری است ولی برای برخی دیگر می تواند بسیار خطرناک باشد.دررژیم درمانی دکتر تغذیه نوع مواد غذایی لازم را برای فرد با توجه به شرایطش مشخص می کند
متخصص تغذیه ارزش مواد غذایی، میزان ویتامین ها، املاح و سایر مواد مفید درون خوراکی ها را مشخص کرده و آنها را از نظر ارزش غذایی طبقه بندی می کند به افراد در رسیدن به یک برنامه غذایی مناسب یاری می کند.

 متخصص تغذیه تهران دکتر مریم سبکتکین 

متخصص تغذیه تهران | وظایف بهترین متخصص تغذیه تهران

رژیم غذایی و انواع آن

یک متخصص تغذیه رژیم درمانی برای گروه های مختلف مانند کودکان و نوجوانان، میانسالان، سالمندان ، خانم های باردارو بیماران متناسب با شرایط و نیاز آنها برنامه غدایی مناسبی راتدوین می کند. متخصص تغذیه و رژیم درمانی برای افراد مشخص می کند که چه نوع مواد غذایی و به چه میزان در طول روز باید مصرف شود. از انواع رژیم ها می توان به موارد زیر شاره کرد:

 1. رژیم های کنترل وزن
 2. رژیم لاغری (کاهش وزن)
 3. رژیم چاقی (افزایش وزن)
 4. رژیم تثبیت برای نگه داشتن وزن
پیشنهاد مطالعه
در زمان شیوع ویروس کرونا تقویت سیستم ایمنی با مواد غذایی به چه صورت است ؟

رژیم غذایی برای مراحل مختلف زندگی شامل :

 • رژیم غذایی مخصوص کودکان
 • رژیم غذایی مخصوص دوران حاملگی (بارداری)
 • رژیم غذایی دوران شیردهی
 • رژیم غذایی سالمندان

رژیم غذایی در شرایط و بیماری های گوناگون مانند :

 1.  رژیم غذایی بعد از عمل جراحی
 2. رژیم غذایی افراد دیابتی یا قند خون بالا
 3. رژیم غذایی بیماران قلبی و عروقی
 4. رژیم غذایی افراد مبتلا به پوکی استخوان و روماتیسمی
 5. رژیم غذایی کبد چرب
 6.  رژیم غذایی در بیماریهای گوارشی مثل زخم معده ، سوءهاضمه و ترش کردن، یبوست و روده تحریک پذیر
 7.  رژیم غذایی برای بیماریهای کلیوی
 8.  رژیم غذایی برای چربی خون بالا و فشار خون بالا
 9. رژیم غذایی برای انواع حساسیت و آلرژی
 10.  رژیم غذایی برای ورزشکاران
 11.  رژیم غذایی برای بیمارانی که تحت شیمی درمانی یا رادیو تراپی هستند .

متخصص تغذیه تهران | بهترین متخصص تغذیه تهران

حوزه های کاری متخصص تغذیه تهران

متخصصان تغذیه حوزه فعالیت مختلفی دارند. برخی در حوزه بالین و برخی دیگر در حوزه های عمومی و اجتماعی مشغول به فعالیت می شوند. متخصصان تغذیه بالینی اغلب به بیماران بستری و/یا بیماران سرپایی، و همچنین با خانواده‌هایشان، در ارزیابی، طراحی و اجرای استراتژی‌های رژیم غذایی و درمان‌های تغذیه‌ای کمک می‌کنند. اغلب هدف این است که یک مسئله پزشکی خاص، که می تواند شامل فشار خون بالا، دیابت یا چاقی باشد را تحت کنترل قرار دهند.

اگرچه از متخصصان تغذیه بالینی خواسته می شود در شرایطی که پروتکل درمانی، مانند شیمی درمانی، بر رژیم غذایی کلی بیمار تأثیر می گذارد یا حساسیت های غذایی خاصی ایجاد می کند هم رژیم غذایی خاصی برای بیمار ارائه دهند. برخی دیگر از متخصصان تغذیه در مدارس، کلینیک‌های سلامت اجتماعی و سازمان‌های سلامت عمومی کار می‌کنند. اغلب این متخصصان به گروه های خاص جامعه به عنوان مثال، کودکان، سالمندان، خانواده‌های در معرض خطر کمک می کنند.

پیشنهاد مطالعه
مراقبت های لازم بعد از جوانسازی پوست با RF

متخصصان تغذیه معمولاً کارهای زیر را انجام می دهند :

 • درباره تغذیه و رژیم غذایی صحیح به بیماران توضیح می دهند.
 •  نیازهای بهداشتی و رژیم غذایی مراجعان را ارزیابی می کنند.
 •  برنامه های غذایی را با در نظر گرفتن هزینه و ترجیحات مشتریان ایجاد می کنند.
 •  اثرات برنامه های غذایی را ارزیابی کرده و در صورت نیاز برنامه ها را تغییر می دهند.
 •  ترویج تغذیه بهتر با سخنرانی در کنفرانس ها و برنامه های تغذیه در مورد رژیم غذایی، تغذیه، و رابطه بین عادات غذایی سالم و پیشگیری یا مدیریت بیماری های خاص.

متخصص تغذیه تهران | متخصص تغذیه تهران باید چه ویژگی‌ های داشته باشد؟

بهترین متخصص تغذیه در تهران

بهترین دکتر تغذیه در تهران فردی است که علاوه بر تکیه به علم و دانش خود برای داشتن یک سبک زندگی سالم به بیماران خود کمک کند. برخلاف تصور بسیاری از افراد، بهترین دکتر تغذیه فقط مختص افراد عادی نیست، بلکه برای بیماران خاص مانند دیابتی‌ها و بیماران قلبی نیز کاربرد دارد. و حتی خانم‌های باردار نیز می‌توانند با مراجعه به بهترین متخصص تغذیه ایران رژیم غذایی مناسبی داشته باشند.

بهترین دکتر تغذیه به بیماران انگیزه می‌دهد و تأثیر رژیم غذایی بر سلامت بدن و خلق و خوی آن‌ها را دنبال می‌کند تا مراحل رژیم درمانی به نتیجه مطلوب برسد.