آنالیز بدن یا ارزیابی ترکیب بدنی

کاربرد دستگاه آنالیز ترکیب بدن | آنالیز ترکیب بدن مهم ترین روش برای شروع هر فعالیت رژیمی و ورزشی است. در آمادگی جسمانی ارزیابی ترکیب بدن برای توصیف درصد چربی، استخوان، آب و عضله در بدن انسان استفاده می‌شود.

بدن ما از دو نوع توده تشکیل شده است: توده چربی و توده بدون چربی. توده چربی، چربی‌هایی است که در اندام‌های داخلی بدن قرار گرفته و توده بدون چربی که شامل استخوان، آب و عضلات است. چربی‌ها در بدن می‌توانند در بافت عضله، زیر پوست و یا در اطراف اندام‌های اصلی واقع شده باشند.

 متخصص تغذیه تهران دکتر مریم سبکتکین 

متخصص تغذیه تهران | دستگاه InBody در تهران

اقدامات قبل از آنالیز بدن با دستگاه inbody

جهت دستیابی به نتایج دقیق لازم است اقدامات زیر را پیش از وزن کردن با دستگاه inbody انجام دهید:

 • میزان مصرف مایعات در روز پیش از وزن کردن باید در حد متعادل و مانند همیشه باشد.
 • از جوراب یا پاپوش استفاده نکنید.
 • تمام لباس‌های سنگین مانند کت، ژاکت، شال و وسایلی مانند ساعت، جواهرات را پیش از اینکه روی دستگاه بروید خارج کنید.
 • اگر در هوای سرد قرار داشتید ابتدا ۲۰ دقیقه در محیط گرم بنشینید و سپس روی دستگاه بروید.
 • قبل از استفاده از دستگاه به سرویس بهداشتی بروید تا مثانه و روده‌ی شما خالی باشد.
 • ۳ ساعت پیش از وزن کردن با دستگاه Body In غذا نخورید و هیچ گونه فعالیت ورزشی انجام ندهید.
 • حداقل برای ۲۴ ساعت قبل از وزن کردن از مصرف الکل، کشیدن سیگار و یا هرگونه ماده‌ی حاوی نیکوتین خودداری نمائید.
 • از لوسیون، کرم و یا پماد روی دست و پا استفاده نکنید.
 • حداقل ۵ دقیقه به صورت عمودی بایستید.

دستگاه آنالیز ترکیب بدن چه کاربردی دارد ؟

برای اینکه بتوانیم دقیق و حساب شده وزن اضافه کنیم یا وزن کم کنیم، نیاز به اطلاعاتی داریم که این فرآیند را برای ما تسهیل کنند، لذا باید ترکیبات بدن را تجزیه و تحلیل کنیم و بدانیم چقدر از وزن بدن ما را چربی یا عضله فراگرفته است. کاربردی ترین تجزیه و تحلیل در خصوص ترکیبات بدن، بر پایه تقسیم وزن به دو بخش چربی و بدون چربی است.

پیشنهاد مطالعه
رژیم غذای کودک چیست؟

بخشی از کل وزن بدن که از بافت چربی تشکیل شده است، درصد چربی بدن نامیده می‌شود و میزان چاقی با توجه به این شاخص ارزیابی می‌شود. بخش دیگر شامل :عضلات، تاندون‌ها، استخوان‌ها، بافت همبند و بافت بدون چربی نامیده می‌شوند.

متخصص تغذیه تهران | اندازه گیری آب ، چربی و پروتئین بدن با دستگاه InBody در تهران .

روش‌های نوین ارزیابی ترکیب بدن

دستگاهای اندازه گیری ترکیب بدن که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف و تفاوت سرعت آن در بافت‌های مختلف مقدار بافت‌ها را تعیین می‌کند یکی از روش‌های در دسترس، غیر تهاجمی، ارزان و آسان برای اندازه گیری ترکیب بدن می باشد.

در سالهای اخیر روش‌های اندازه گیری آنالیز بدن انسان با ابداع دستگاه‌های جدید بسیار متحول شده است؛ روش‌هایی مانند تصویر برداری تشدید مغناطیسی MRI، اندازه گیری به کمک اشعه ایکس و روشهای مبتنی بر امواج رادیویی مانند آنالیز امپدانس بیوالکتریک که به اختصار BIA معرفی می‌شود.

روش (BIA) نسبت به سایر روش‌های اندازه گیری آنالیز بدن، یک روش ارزان قیمت، بدون خطر با قابلیت حمل و نقل و کاربری آسان می‌باشد که به سرعت در حال گسترش است. روش BIA می‌تواند به سرعت میزان آب بدن، میزان کل چربی بدن TF، درصد چربی بدن PBF، توده چربی اضافه بدن MBF و توده بافت نرم بدن SLM را اندازه‌گیری نماید. دقت اندازه‌گیری به روش BIA در مقایسه با سایر روش‌های پیچیده تأیید شده است.

آنالیز ترکیبات بدن یک اقدام ضروری برای سلامت و تناسب اندام ورزشکاران و عموم مردم است. اگر شما قبلاً و یا اکنون در حال کاهش وزن، افزایش وزن و یا انجام یک برنامه تناسب اندام هستید، مهم‌ترین تستی که می‌توانید انجام دهید، سنجش دقیق درصد کل چربی بدن و استفاده از این اندازه‌گیری برای ارزیابی اثرات تداوم برنامه‌تان است.

شواهد روز افزونی وجود دارد که ارتباط روشنی را بین ترکیب بدن(به طور خاص، درصد کل چربی بدن) با بیش از ۳۰ بیماری‌ خاص نشان می‌دهد و اینکه کاهش چربی کل بدن می‌تواند باعث افزایش طول عمر مفید انسان را افزایش دهد.

طریقه استفاده از دستگاه آنالیز بدن InBody

 1. در ابتدا با پارچه مخصوص دستگاه دست و پاهای خود را پاک کنید. این کار به افزایش هدایت جریان در بدن شما کمک می کند.
 2. بر روی دستگاه inbody قرار بگیرید تا وزن شما را اندازه گیری کند. اطمینان حاصل کنید که پاهای شما در ردیف الکترودها قرار گرفته است.
 3. بعد از به راه افتادن دستگاه، اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. سپس دکمه enter را وارد کرده تا تست آغاز شود.
 4. دسته را بگیرید و انگشت شست خود را بر روی الکترودهای بیضی قرار دهید.
 5. بازوهای خود را راست و دور از بدن نگه دارید. تا تمام شدن تست ریلکس باشید. پس از تمام شدن تست جواب به صورت پیرینت شده چاپ می شود.
پیشنهاد مطالعه
اسیدهای چرب امگا 3 باید از طریق غذا وارد بدن شوند

متخصص تغذیه تهران | اندازه گیری آب ، چربی و پروتئین بدن با دستگاه InBody در تهران

چرا استفاده از BMI رویکرد مناسبی برای بررسی شرایط سلامتی افراد نیست؟

شاخص توده بدنی BMI یک روش اندازه گیری غیر مستقیم ترکیبات بدن می‌باشد که برای اولین بار در نیمه دوم قرن ۱۸ میلادی تعریف گردید. در سی سال اخیر، از این شاخص در بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژیک برای تشخیص اضافه وزن و چاقی استفاده شده است.

این روش دارای چهار سطح مختلف می‌باشد: سطح کمتر از ۱۸٫۵ برای افراد کم وزن، سطح بین ۱۸٫۵ تا ۲۵ برای افراد نرمال، سطح بین ۲۵ تا ۳۰ برای افراد دارای اضافه وزن و سطح بیشتر از ۳۰ برای افراد چاق (۳۰ تا ۳۵ چاق و بیشتر از ۳۵ چاقی مرضی). اما از ایرادات این شاخص این است که افراد دارای توده عضلانی بالا را نیز در رده افراد چاق دسته بندی می‌کند(مانند ورزشکاران) و هیچگونه تفاوتی بین سن، جنس و نژاد قائل نیست. بنابر این دلائل، دقیق بودن این شاخص در مطالعات مختلف با تردید همراه بوده است.

هر چند وقت یکبار باید اسکن InBody انجام دهید؟

تجزیه و تحلیل ترکیب Inbody معمولاً به صورت هفتگی، دو هفته ای یا ماهانه برای ردیابی ترکیب بدن استفاده می شود. فراوانی اسکن ها تا حد زیادی با اهدافی که تعیین می شود تعیین می شود.

نمره InBody خوب چقدر است؟

تجزیه و تحلیل آنالیز بدن با دستگاه بادی آنالیز یک گزارش جامع با بسیاری از شاخص های سلامتی مختلف است که هر کدام دارای محدوده طبیعی هستند. به عنوان مثال، شاخص توده بدنی (BMI) بین محدوده ۱۸.۵-۲۴.۹ ایده آل است و درصد چربی بدن بین محدوده ۶-۱۷٪ در مردان و ۱۴-۲۴٪ در زنان ایده آل است.