توصیه های تغذیه ای در دوره شیمی درمانی و رادیوتراپی | متخصص تغذیه تهران

در این بخش از مقاله دکتر مریم سبکتکین متخصص تغذیه تهران به چند نکته مهم تغذیه پیرامون دوره های شیمی درمانی و رادیوتراپی بیماران بپردازیم ، همراه ما باشید :

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی از  متخصص تغذیه تهران دکتر مریم سبکتکین

توصیه های تغذیه ای در دوره شیمی درمانی

۱۳ نکته تغذیه ای در دوره شیمی درمانی

۱ . دارو های خوراکی شیمی درمانی را به همراه شیر و یا داروهای آنتی اسید مصرف نمایید.
۲ . اقداماتی از قبیل پیاده روی، گفتگو با دیگران، فیلم دیدن، گوش کردن به موسیقی و … میتواند در افزایش روحیه بیمار و کاهش عوارض شیمی درمانی نقش داشته باشد.
۳ . به طور کلی مصرف میوه جات و سبزیجات تازه و آبمیوه طبیعی در طول دوره شیمی درمانی میتواند مفید باشد مگر اینکه متخصص تغذیه از بیمار را از خوردن این مواد در رژیم غذایی بیمار سرطانی منع کرده باشد.
۴ . توصیه می شود در طول دوره شیمی درمانی از مصرف غذاهای سنگین ،پرچرب، حجیم و پر ادویه و تند در رژیم غذایی بیماران سرطانی پرهیز شود.
۵ . مصرف غذا در بیماران سرطانی باید با صبر و حوصله و در آرامش باشد.

۶ . برای پیشگیری از تهوع از مناظر ناخوشایند و یا بو های زننده دوری کرده کرده و سعی کنید تهویه منزل مناسب باشد و تا حد امکان در طبخ غذا شرکت نداشته باشید.
۷ . برخی داروهای شیمی درمانی میتواند طعم دهان بیمار را تغییر دهد، بیماران سعی کنند قبل از مصرف غذا دهان خود را با آب و نمک رقیق شستشو دهند تا صرف غذا برایشان لذت بخش تر شود.
۸ . در صورت بروز زخم های دهانی از غذاهای نرم و مایعات صاف شده در رژیم غذایی بیماران سرطانی استفاده کنید، در صورت لزوم میتوانید از نی به جای قاشق استفاده کنید.
۹ . استفاده از مایعات فراوان در رژیم غذایی بیمارن سرطانی پس از شیمی درمانی میتواند به کاهش عوارض آن کمک بسیار زیادی کند. مصرف مایعات تا ۳ الی ۴ روز پس از شیمی درمانی ادامه پیدا کند.
۱۰ . علایمی مانند زخم دهان، تب، درد های نامعمول، کبودی بدن، تنگی نفس، سرفه و … مهم تلقی میشود و در صورت بروز حتما با پزشک در میان بگذارید.

پیشنهاد مطالعه
محاسبه BMI

۱۱ . سعی کنید از نزدیکی با افراد سرما خورده و بیمار دوری نمایید، در صورت کاهش سطح ایمنی بدن این تماس ها میتواند برای فرد سرطانی مشکل ایجاد کند.
۱۲ . ریزش موی سر در دوره شیمی درمانی طبیعی است، سعی کنید در این دوره موهای خود را کوتاه نمایید و اطمینان داشته باشید پس از اتمام دوره شیمی درمانی موهای شما مجددا رشد خواهد کرد.
۱۳ . داروهای شیمی درمانی باید در زمان مقرر خود مصرف شوند و از تغییر زمان مصرف آنها جدا خودداری نمایید.

متخصص تغذیه تهران | ۱۰ نکته مهم برای بیماران سرطانی تحت پرتو درمانی

۱۰ نکته مهم برای بیماران سرطانی تحت پرتو درمانی

۱ . در زمان بی اشتهایی در وعده صبحانه از آب پرتقال طبیعی در تغذیه بیماران سرطانی استفاده کنید و به همراه غذا مایعات ننوشید.
۲ . در صورت احساس درد در دهان و گلو از غذاهایی که بافت نرم تری دارند مانند انواع پوره، حریره و آبمیوه استفاده نمایید.
۳ . اگر دچار زخم دهان شدید از مصرف مرکبات و سایر مواد غذایی اسیدی ترش مانند انواع ترشی و شوری وغذاهای تند و پر ادویه در تغذیه بیماران سرطانی بپرهیزید. همچنین از خوردن نان های خشک اجتناب کنید.
۴ . به هنگام خشک شدن دهان مایعات مصرف کرده و در صورت زخم نبودن دهان میتوانید از آبنبات های ترش و یا آدامس استفاده کنید.
۵ . در صورت پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن و احساس طعم فلزی در دهان به دفعات دهان را شسته و از مایعات کافی استفاده کنید. به جای گوشت قرمز از گوشت سفید استفاده کرده و در صورت عدم تحمل گوشت حبوبات را در تغذیه بیماران سرطانی جایگزین کنید.

پیشنهاد مطالعه
بهترین رژیم لاغری

۶ . در صورت داشتن تهوع، غذا هایی که هضم آن راحت تر است را در وعده های بیشتر و حجم کمتر استفاده کنید و به همراه غذا مایعات ننوشید.
۷ . تا زمانی که حالت تهوع شما کنترل نشده از خوردن غذا بپرهیزید و از مایعات کافی و آبمیوه های طبیعی در تغذیه بیمار سرطانی استفاده کنید.
۸ . در صورت نفخ و دل درد ممکن است مصرف شیر در تغذیه بیماران سرطانی تحمل نشود، بنابر این تا برطرف شدن مشکل از خوردن شیر خوددرای کنید.
۹ . در هنگام ابتلا به اسهال از مصرف غذاهای پر فیبر مانند انواع میوه ها و سبزیحات خام و مواد غذایی سبوس دار بپرهیزید و از مایعات به اندازه کافی استفاده کنید.
۱۰ . در زمان یبوست از مواد غذایی پر فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار به همراه مقادیر کافی آب استفاده کنید.همچنین نوشیدن مایعات ولرم در ابتدای صبح و در طول روز میتواند به برطرف شدن این حالت کمک نماید.