۵ غذای پرحجم که شما را چاق نمی کنند :

غذای پرحجم | آیا برنامه کاهش وزن شما به دلیل اینکه همیشه احساس گرسنگی می کنید با شکست روبرو می شود؟ برای اینکه وزن خود را با موفقیت کم کنید و کم نگه دارید باید از کالری رژیم غذایی خود کم کنید بدون اینکه احساس گرسنگی کنید. در ادامه مطلب ۵ غذایی که حتی زمانی که از میزان غذای خود کم می کنید شما را سیر نگه می دارند:

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی از  متخصص تغذیه تهران دکتر مریم سبکتکین

متخصص تغذیه تهران | سبزیجات خام یا پخته

۱. سوپ گوشت و سبزیجات

برای کم کردن کالری دروعده غذایی خود می توانید از سوپ استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد غذاهایی که میزان زیادی آب دارند باعث می شوند فرد مدت بیشتری احساس سیری کند. وقتی در یک وعده قبل از غذای اصلی سوپ خورده شود، میزان کالری ورودی تا ۲۰ درصد نسبت به زمانی که سوپ خورده نمی شود، کاهش پیدا می کند.

البته در انتخاب سوپ قبل از غذا دقت کنید. سوپ های گوشت و سبزیجات موثرتر هستند، در حالی که سوپ های سنگین و چرب شما را به هدفتان که کاهش وزن است نمی رسانند.

پیشنهاد مطالعه
زمان مناسب برای وزن کشی در روز

۲. تخم مرغ

اگر می خواهید کالری کمتری مصرف کنید و کمتر در طول روز احساس گرسنگی کنید، روز خود را با خوردن تخم مرغ شروع کنید.پروتئین موجود در تخم مرغ کمک می کند تا مدت بیشتری احساس سیری کنید و انرژی داشته باشید که این باعث می شود بتوانید وزن متعادل خود را حفظ کنید.

در یکی از مطالعات انجام شده در ژونال کالج تغذیه آمریکا، محققین به این نتیجه رسیده اند که افراد چاقی که برای صبحانه تخم مرغ می خورند بیشتر احساس سیری می کنند و به صورت میانگین در طول روز ۳۳۰ کالری کمتر از دیگران مصرف می کنند.

متخصص تغذیه تهران | بلغور جو :

۳. جو

دوست ندارید تخم مرغ بخورید؟ مشکلی نیست! طبق گفته محققین، جو هم می تواند شما را تا مدت زیادی سیر نگه دارد. در یک مطالعه که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده داده های تغذیه ای به مدت ۶ سال تحلیل شده اند و مشاهده شده که افرادی که صبحانه می خورند شاخص توده بدنی پایین تری نسبت به کسانی که صبحانه نمی خورند دارند و کسانی که صبحانه غلات پخته شده مانند خوراک جو می خورند کمترین شاخص توده بدنی را دارند.

در شاخص میزان اشباع کنندگی غذاها که توسط محققین استرالیایی تولید شده بلغور جو بالاترین رتبه را برای غذاهای مخصوص صبحانه به دست آورده است. از خوردن خوراک های جو که حاوی شکر هستند اجتناب کنید. از جو ساده استفاده کنید و برای چاشنی از تکه های میوه تازه یا مغزها استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه
بهترین پنیر رژیمی کدام است ؟

۴. سیب

یک سیب کوچک فقط ۷۵ کالری دارد که ۳.۵ گرم فیبر حل شدنی پرحجم که در آن وجود دارد قابلیت سیر کنندگی بالایی دارد. تحقیقات نشان می دهد زنانی که روزانه ۳ سیب کوچک به رژیم خود اضافه می کنند در ۱۰ هفته ۱ کیلو بیشتر از زنانی که میوه نمی خورند وزن کم می کنند. سیب کمک بالقوه دیگری هم به کاهش وزن می کند. سیب حاوی اسید ارسولیک است.

این ماده ترکیبی طبیعی است که به چربی سوزی و افرایش توده عضلانی کمک می کند. محققین همچنین دریافته اند حیواناتی که از مکمل این اسید به آن ها داده شده است کالری بیشتری سوزانده و توده عضلانی آن ها افزایش یافته است.

متخصص تغذیه تهران | آجیل
۵. مغزها

آیا فکر می کنید اگر در رژیم لاغری هستید باید مصرف مغزها را محدود کنید؟ حقیقت این است که مغزها به کاهش وزن کمک می کنند. اگر چه کالری وچربی بالایی دارند، پروتئین و فیبر موجود در آن ها به شما احساس اشباع می دهد و موجب می شود کمتر غذا بخورید.بهترین روش خوردن مغزها چیست؟ آن ها را با یک لیوان آب بخورید. حجم آب و مغزهای دیرهضم به سرعت شما را اشباع می کند.